SİĞİL NEDİR?
Tıpta verruka, halk dilinde ise siğil olarak bilinen hastalık, derimizin dış tabakalarında ağız ve genital bölge mukozalarında yer alan kabarıklıklar şeklinde kendini gösterir. HPV ( Human papullama virüs)’nin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığıdır. Her 10 kişiden 1’nde siğil olduğu düşünülmektedir.Oldukça bulaşıcı bir hastalıktır. Kişiden kişiye temas ile cinsel yolla, ortak kullanım alanlarından (hamam, sauna, havuz, banyolar) bulaşabilmektedir.
SİĞİLLER NASIL BELİRTİ VERİR?
İlk etapta fark edilmeyeebilir, yavaş büyüme gösterebilir, et benleri ile karıştırılabilir. Dolayısıyla tanı ve tedavisi gecikebilir. Sayıları arttıktan sonra fark edildiğinde teadvi zorlaşmaktadır. Ayak tabanındaki siğiller, nasırlar ile karıştırıldığı için tedavi gecikmektedir.
TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
Tedavi yöntemleride çeşitlidir. Çocuklardaki siğiller bazen tedavisiz 1 – 2 yılık bir süre içerisinde gerileyebilir. Erişkinlerde kendiliğinden gerileme pek görülmez. Çeşitli asitli solüsyonlar, kriyoterapi, elektrokoterizasyon, ablatif lazer uygulamaları tedavide kullanılabilir. Bağışıklık sisteminin desteklenmesi tedavide önemli rol oynamaktadır. Tedavi süresi değişkendir; tek seansta tedavi edilebilen siğillere karşılık, uzun süren oldukça kronik seyirli siğillerde mevcuttur.

 

Siğil Tedavisi ile ilgili daha fazla bilgi ve randevu için bizi arayın.

0312 417 85 85

Şimdi Randevu Al →