Özkaya Tıp Merkezi Milli Müdafaa Caddesi No:16 Kızılay/Ankara
İnkılap Özkaya Tıp Merkezi İnkılap Sk. No:27 / Kızılay / Çankaya /Ankara
Telefon 0(312) 417 8585

Son Güncelleme Tarihi : Şubat 17, 2023

Psikiyatri; ruh ve sinir hastalıklarını kapsayan ve kişide gözlemlenen rahatsızlıkları inceleyen tıp dalıdır. Kişinin hayatını ve ruh halini olumsuz yönde etkileyen hastalıklarının tanısını koyma, tedavisini yapma ve önlenmesine destek verme amacını taşımaktadır. Bu kapsamda psikiyatri; bir uzmanlık dalı olarak bilinmektedir.

Psikiyatrist ise; bu alanda uzmanlaşmış olan kişilere verilen unvandır. Hastaların sorunlarını ve şikâyetlerini dinleyerek onlara gerekli tedavi yöntemlerini uygular. Tanı evresinde yapılacak olan testlere karar verir ve bu test sonuçlarına göre bir tedavi yöntemi geliştirir. Siz de herhangi bir ruhsal bunalım içerisindeyseniz ve psikolojik destek almak isterseniz hastanemize başvurabilir, alanında uzmanlaşmış psikiyatristlerimizin seanslarına katılabilirsiniz. Tanı sürecinde yapılması gereken tüm testleri, hastanemiz bünyesinde yaptırabilmeniz de mümkündür.

Psikiyatri Hangi Hastalıklara Bakar?

Psikiyatri bölümü; tüm ruhsal hastalıklar ile ilgilenen bir uzmanlık dalıdır. Kişilerin beden sağlığının önemli olması kadar, ruh sağlıklarını korumaları da oldukça önemlidir. Kişilerin, günlük yaşantılarını olumsuz yönde etkileyen herhangi bir psikolojik rahatsızlığın olması durumunda, zaman kaybetmeden tedavi sürecine başlamak gerekir. Bu kapsamda ise; alanında uzmanlaşmış bir psikiyatrist ile görüşme sağlanmalıdır.

Hastanemiz bünyesinde tüm psikolojik rahatsızlıklara çözüm üretebilmek için kendilerini geliştirmiş ve hasta- hekim mahremiyeti ile çalışmalarına devam eden psikiyatristlerimiz ile psikolojik destek almanız ve sağlığınıza kısa sürede kavuşmanız mümkündür. Psikiyatri bölümünün uzmanlık alanındaki hastalıklar ise oldukça fazladır. Bu hastalıkların ise; kişilerin yaşına göre farklılık gösterme durumu vardır.

Erişkin Psikiyatri Hastalıkları

Madde bağımlılığı, ağır ve ya hafif depresyon, Psikoz, Bipolar bozukluk, Sosyal fobi, anksiyete, Şizofreni, kaygı bozukluğu, travma sonrası stres kontrolü, obsesif kompulsif bozukluk, uyku düzensizliği ve uyku bozuklukları, geriatrik kişilik bozukluğu, paranoid kişilik bozukluğu olarak bilinmektedir.
Erişkinlerde gözlemlenen bu psikolojik bozukluklar; kişilerde en çok gözlemlenen psikolojik bozukluklar olarak nitelendirilmektedir. Bu hastalıkların yanı sıra, farklı pek çok psikolojik problem de gözlemlenebilmektedir. Erişkin psikiyatri hastalıklarının yanı sıra, çocuk ergen psikiyatri hastalıkları olarak adlandırılan ve belli bir yaş grubunu kapsayan hastalıklar da bulunmaktadır. Yetişkinleri kapsayan psikiyatri; 18 yaşını doldurmuş kişilerde görülen psikolojik sorunlar ile ilgilenmektedir. Çocuk ergen psikiyatri ise; 18 yaşını doldurmamış olan ergenlerde ve çocuklarda gözlemlenen psikolojik sorunlar ile ilgilenen bir uzmanlık alanıdır.

Çocuk Ergen Psikiyatri Hastalıkları

Akran zorbalığı, down sendromu, disleksi, otizm, konsantrasyon eksikliği, hiperaktivite, öğrenme zorluğu, çocuk ve ergenlerde gözlemlenen bipolar bozukluk, yeme bozuklukları, çocuk depresyonu, karşı gelme problemleri gibi psikolojik problemleri kapsamaktadır. Çocuklarda ve ergenlik döneminde oluşan bu psikolojik rahatsızlıklar; erken tanı ve doğru tedavi ile kısa sürede aşılabilmektedir. Bu alanda uzman hekimlerimiz, çocukların ilerleyen hayatlarında başarılı olabilmeleri için titiz bir çalışma göstermektedir.

Tanı ve Tedavi Süreci Nasıl Gelişmektedir?

Psikiyatri hastalıklarında; hastalığın doğru bir şekilde tedavi edilebilmesi için tanı evresi oldukça önemlidir. Hasta ile hekimin ilk görüşmesinde, tanı için hastayabazı sorular sorulmakta olup, kişilerin şikâyeti dinlenmektedir. Şikâyetlerin dinlenmesinden sonra ise hekim; kişiye çeşitli testler uygulayabilmektedir. Testlerin sonuçlarına göre ise tedavi yöntemi belirlenerek iyileşme süreci başlatılmaktadır. Tedavi sürecinde ilaç alımı yapılabilmekle beraber, kişinin hayat düzeninde bir takım değişikliklere gitmesi de tavsiye edilebilir.
Hastalığın tanısının konulmasında, kişide gözlemlenen belirtiler de büyük önem taşımaktadır. Psikolojik rahatsızlıklar; kendilerini bir takım belirtiler ile göstermektedir. Bu kapsamda uzman hekimin tavsiyelerine uymak ve doğru bir şekilde kişilerin kendini ifade etmesi gerekmektedir. Uzman hekim; tanı esnasında kişinin geçmişini de sorgulamakta olup, kişinin iç dünyasında onu olumsuz etkileyen olayları araştırır. Tüm bu bilgilerin harmanlanması ve gerekli incelemelerin yapılması sonucunda kişinin düzenli olarak psikiyatri seanslarına katılması gerekir. Doktor; belli aralıklar ile hastayı gözlemleyerek, tedavi sürecini takip eder.

Psikiyatri Tıbbi Birimine Ne Zaman Başvurulması Gerekir?

Psikiyatri alanında merak edilen bir diğer konu ise; psikiyatriste ne zaman gidilmesi gerektiğidir. Kişilerin, hayatlarını olumsuz yönde etkileyen durumlarda, büyük bir travma yaşanması halinde ve çeşitli ruhsal sorunların gözlemlenmesi durumlarında uzman bir hekime danışmak gerekir. Psikiyatristler; psikoloji alanında uzmanlaşmış kişiler olup, tedavi edilmesi gereken bir ruhsal hastalık durumunda gerekli donanıma sahip kişilerdir. Bu kapsamda ilaç tedavisi ve hastalıkların evresi ile ilgili çeşitli incelemeler yaparak tedavi sürecini başlamaktadır.

Hastaların tedavi olması gereken ve kişilerin kendilerinin çözümleyemeyeceği ağır psikolojik sorunlar için psikiyatriste gitmesi gerekir. Bu kapsamda çocuklarda gözlemlenen psikolojik problemler için erken tanı ve tedavinin önemi büyüktür. Bu sebeple de sadece yetişkinlerin değil, çocukların da psikolojik destek alması gerekir.

Psikiyatrist ile Psikolog Arasındaki Farklar Nedir?

Psikiyatrist ile psikolog arasındaki fark; pek çok kişinin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Kişiler; psikolojik sorunları için hangi seçimi yapacaklarına karar verememekte olup, bu ayrımın nasıl yapılacağını da merak etmektedir. Bu kapsamda psikoloji dalının bu iki farklı alanı ile ilgili bilgi sahibi olunması gerekmektedir.

Psikiyatri; hastalık alanında daha uzman bir yaklaşımdır. Psikolojinin uzmanlaşma gerektiren bir dalı olduğu için; tanı koyma, tedavi süreci ve reçete detaylarını kapsamaktadır. Psikiyatristler; daha derin ruh ve sinir hastalıklarını incelemektedir. Bu kapsamda kişilere; tanı koymak için farklı testler uygulayabilir. Testler incelendikten sonra, tanı koyarak tedavi yöntemine karar vermektedir. Psikolog ile psikiyatrist ayrımındaki en önemli husus bu detaydır.

Psikologların tanı koyma ve tedavi yöntemi belirleme gibi bir durumları söz konusu değildir.Bunun yanı sıra psikologların ilaç yazma yetkileri de bulunmamaktadır. Psikologlar; daha basit ruhsal durumlar için kişilere destek olmak amacı taşımaktadır. Psikologların seanslarında kişiler dinlenir ve onlar ile konuşulur. Konuşma eyleminin gerçekleşmesi; kişiler üzerinde bir terapi algısı yaratmaktadır. Bu sebeple de ruhsal sorunların oluşması ve psikolojik destek amacı ile ilk olarak psikoloğa başvurmak gerekir.

Psikologlar; kişinin ruh sağlığına göre bir karar vererek uzman bir psikiyatriste yönlendirme yapabilir. Bu durumda kişilerin psikiyatri bölümünden randevu alarak ilk seanslarına girmesi gerekir. Hastanemiz bünyesinde kolaylıkla randevu oluşturabilmek mümkün olduğu gibi, alanında uzman hocalarımız sayesinde de en kısa sürede psikolojik sorunlarınızın çözülebilme imkânı bulunmaktadır. Psikiyatri alanında tecrübeli ve başarılı uzman hekimlerimiz, sizler için en doğru tedavi yöntemini belirleyecek olup, bu süreci sizinle birlikte ilerleyecektir.

Psikologların yönlendirmesi hastanemize başvuran kişilerin psikiyatrist tarafından incelenmesi ve tanı konulması işleminin süresi farklılık gösterebilmektedir. Bu kapsamda kişilerin; klinik geçmişleri ve aldıkları psikolojik destek ile ilgili psikiyatristlerine gerekli bilgileri vermeleri gerekir. Kişinin geçmişini bilmek, psikiyatristin tanı ve tedavi sürecinde etkili olmaktadır. Bu sebeple de kişilerin, her türlü detayı hekimleri ile paylaşımları gerekir. Kendilerini rahat hissetmeleri ve hasta – hekim mahremiyetine güvenerek kendilerini anlatmaları beklenmektedir.

Kişinin hastalık evresinin ne derecede ilerlediği, ruhsal çöküntü sebebi ve dış etkenler araştırılır. Sonrasında ise belirlenen tedavi yöntemine göre reçeteli ilaçlar yazılabilmektedir. Psikiyatristler; reçete yazabildikleri için bu kapsamda psikologlardan ayrılmaktadır. Bu sebeple de psikolojik hastalıkların tedavisi için mutlaka psikiyatri bölümünden bir uzman hekime danışılması gerekir. Hastanemiz bünyesinde her türlü desteği bulabilmeniz mümkün olduğu gibi, tanı evresinde yapılması gereken testleri de yaptırabilirsiniz. Psikiyatristlerimiz, en kısa sürede sağlığınıza kavuşmanız için sizleri desteklemek amacı ile her sorununuza çözüm bulacaklardır.

Psikiyatri Bölümde Uygulanan Tedaviler

Psikiyatri Bölüm Doktorları

Doç. Dr. Barbaros Özdemir

Doç. Dr. Barbaros Özdemir

Psikiyatri
Uzm. Dr. Sibel Can

Uzm. Dr. Sibel Can

Psikiyatri
Uzm. Dr. Savaş Erdoğan

Uzm. Dr. Savaş Erdoğan

Psikiyatri

Psikiyatri Sağlık Köşesi

Bu kategoride hiç yorum bulunamadı.