Özkaya Tıp Merkezi Milli Müdafaa Caddesi No:16 Kızılay/Ankara
İnkılap Özkaya Tıp Merkezi İnkılap Sk. No:27 / Kızılay / Çankaya /Ankara

Son Güncelleme Tarihi : Şubat 17, 2023

Sağlıklı beslenme ve diyet bölümümüz ile uzman diyetisyenlerimiz aracılığıyla Özkaya Tıp Merkezi’nde danışmanlarımıza sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam hizmeti veriyoruz. Yapılan araştırmalar, sağlıklı beslenme alışkanlığının kazanılmasıyla bazı hastalıklara yakalanma riskinin düştüğünü göstermektedir. Bu nedenle hasta ve danışmanlarımıza sağlıklı ve ideal beslenme programlarının oluşturulması amacıyla sağlıklı beslenme ve diyet bölümümüz hizmet sağlamaktadır.

Sağlıklı beslenme ve diyet bölümümüzde hastalıkların önlenmesi amacıyla hizmet verildiği gibi aynı zamanda diyetisyenlerimiz tarafından var olan hastalıkların tedavisinin gerçekleşebilmesi için de beslenme programı hizmetleri verilmektedir. Genel olarak sağlıklı beslenme ve diyet bölümü; kişilerin bazı hastalıklara yakalanmasının önlenmesi ve de mevcut olan hastalıkların tedavisinin sağlanması amacıyla ideal beslenme bilincinin oluşturulması için hastalara hizmet vermektedir. Bununla birlikte sağlıklı yaşam tarzının benimsenmesi ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla da sağlıklı beslenme ve diyet bölümümüzden destek alınmaktadır.

Sağlıklı beslenme gereksinimi her yaş grubundan insan için bir gereklilik olarak ortaya çıkabilmektedir. Örneğin; çeşitli kronik hastalıkların varlığı, kimi gıdaların hiç tüketilmemesini ya da kısıtlı tüketilmesini gerekli kılabilmektedir. Bu noktada, sağlıklı bir metabolizma için günlük olarak alınması gereken besinler, vitaminler ve mineraller Özkaya Tıp Merkezi uzman diyetisyenleri tarafından programlanmaktadır.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Muayenesi Nasıl Yapılır?

Sağlıklı beslenme ve diyet kliniğimizde tamamı alanında uzman olan diyetisyenlerimiz faaliyet göstermektedir ve gerekli durumlarda bu kliniğimiz, tıp bölümlerimiz ile ortaklaşa olarak çalışmalar yürütmektedir. Kronik hastalıklardan gebelik beslenmesine, kilo vermeden kilo almaya kadar tüm alanlarda sağlıklı beslenme ve diyet kliniğimiz danışanlarına hizmet sunmaktadır.
Muayene esnasında öncelikle danışmanlarımızın bu kliniğe başvurma nedenleri diyetisyenlerimiz tarafından öğrenilmekte ve daha sonra Özkaya Tıp Merkezi Sağlıklı Beslenme ve Diyet kliniğimizde bulunan son teknoloji analiz cihazları ile danışanlarımızın mevcut durumu ortaya konmaktadır. Vücutta bulunan su, yağ, kas, yağsız kitle, mineral oranları, protein miktarı, vücut yaşı, vücuttaki yağların bölgelere göre dağılımı ve benzeri gibi durumlar tam olarak ortaya konmakta ve gereksinime göre sağlıklı beslenme programı diyetisyenlerimiz tarafından oluşturulmaktadır.

Vücuda dair saptamaların yapılmasından sonra ve diyet listelerinin oluşturulmasından önce danışanların beslenme alışkanlıklarına dair bilgiler de edinilmektedir. Bununla birlikte fiziki yapıları ve kan değerleri de öğrenilen danışanların her birine özel diyet programları oluşturulmaktadır. Dolayısı ile Özkaya Tıp Merkezi Sağlıklı Beslenme ve Diyet kliniğimizde diyetisyenlerimiz tarafından danışanlarımız için hazırlanan her bir diyet listesi tamamen kişiye özeldir ve kişiye özel bu programlar kişilerin sahip oldukları hastalıklara, kullandıkları ilaçlara, vücutlarının gereksinimine göre şekillendirilmektedir.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet kliniğimizde çocuk veya erişkin farketmeksizin ihtiyaç duyan herkese diyet danışmanlığı hizmeti verilmektedir. Özkaya Tıp Merkezi olarak sunduğumuz bu hizmette danışanlarımızın dengeli ve sağlıklı beslenmesi sağlanmakta ve beslenmeye dair bilimsel bilgi danışmanlığı verilmektedir. Danışmanlık verdiğimiz danışanlarımızın taleplerine bağlı olarak kilo vermesi, kilo alması, kilosunu koruması ve kilo takibinin yapılması gibi kişiselleştirilmiş programlar uzman diyetisyenlerimiz tarafından gerçekleştirilmektedir.

Merkezimizde Verilen Sağlıklı Beslenme ve Diyet Hizmetleri

Özkaya Tıp Merkezi’nde danışanlarımızın talepleri, beklentileri ve gereksinimleri kapsamında Sağlıklı Beslenme ve Diyet hizmeti vermekteyiz. Üniversite tahsilini diyetisyenlik ve sağlıklı beslenme üzerine yapmış olan alanında uzman, deneyimli ve başarılı diyetisyenlerimiz tarafından danışanlarımıza yüksek standartlarda sağlıklı beslenme programları oluşturulmaktadır. Bu bağlamda Özkaya Tıp Merkezi’nde Sağlıklı Beslenme ve Diyet kapsamında verilen hizmetlerimiz şunlardır:

 • Sağlıklı kilo alma yönetimi programı
 • Sağlıklı kilo verme yönetimi programı
 • Bireysel beslenme danışmanlığı
 • Kalp ve damar hastalıklarında beslenme programı
 • Hamilelik dönemi beslenme yönetimi programı
 • Emzirme dönemi beslenme yönetimi programı
 • Yaşlılık dönemi beslenme yönetimi programı
 • Ergenlik dönemi beslenme yönetimi programı
 • Kanser hastalıklarında beslenme yönetimi programı
 • Böbrek hastalıklarında beslenme yönetimi programı
 • Çocukluk dönemi beslenme yönetimi programı
 • Ramazan ayı beslenme yönetimi programı
 • Menopoz dönemi beslenme yönetimi programı
Sağlıklı Kilo Alma Yönetimi Programı

Sağlıklı kilo alma yönetimi programı hizmeti, Özkaya Tıp Merkezi diyetisyenlerimiz tarafından danışanlarımıza verilmektedir. Bu programa kilo alma problemi olan kişiler başvurmakta ve kedilerine özel olarak oluşturulan sağlıklı beslenme programıyla ideal kilolarına ulaşabilmektedir. Danışanlarımıza program oluşturulmadan önce gerekli sağlık tetkikleri yapılmakta ve kilo almalarına engel olan herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığı tespit edilmektedir.
Yaşanan sağlıksal bir problem nedeniyle kilo alamayan kişiler için öncelikli olan; var olan sağlık sorununun tedavisinin gerçekleştirilmesidir. Bu kapsamda uzman diyetisyenlerimiz ile ilgili tıp alanı doktorlarımız ortaklaşa bir çalışma yürütmektedir. Sağlık sorununun tespit edilmesiyle birlikte uzman diyetisyenlerimiz Sağlıklı Beslenme ve Diyet programı kapsamında kişiye özel olarak beslenme programı oluşturmaktadır.

Sağlıklı Kilo Verme Yönetimi Programı

Sağlıklı kilo verme yönetimi programı hizmeti, Özkaya Tıp Merkezi diyetisyenleri tarafından kilo verme ve aşırı kilo problemi olan danışanlarımıza sunulmaktadır. Aşırı kilolara sahip olan ve kilo verme problemi olan danışanlarımız öncelikle çeşitli tetkikler gerçekleştirilerek değerlendirmeye alınmaktadır. Yapılan tetkikler sonucunda sağlıksal sorunlardan dolayı kilo veremeyen danışanlarımız ilgili tıp alanına yönlendirilmekte ve hastalığı tedavi altına alınmaktadır. Bu noktada ilgili tıp alanı ile diyetisyenlerimiz ortaklaşa bir çalışma yürütmekte ve danışanlarımızın kilo vermesini amaçlamaktadır.

Uzman diyetisyenlerimiz, sağlıksal sorun ya da sorunlar nedeni ile kilo verme problemiyle karşılaşan danışanlarına hastalıkları ile uyumlu olarak bir beslenme programı hazırlamaktadır. Sağlıklı Beslenme ve Diyet programının yani sıra tıbbi tedaviyle danışanların kilo vermesi sağlanmaktadır.

Bireysel Beslenme Danışmanlığı

Bireysel beslenme danışmanlığı kapsamında tıp merkezimizde danışanlarımıza özel sağlıklı ve dengeli beslenme programları oluşturulmaktadır. Herhangi bir hastalığı bulunmayan ve bu nedenle kilo verme ya da kilo alma sorunu bulunmayan danışanlarımıza, uzman diyetisyenlerimiz sağlıklı beslenme programları oluşturarak kaliteli bir yaşam tarz seçeneği sunmaktadır. Sağlıklı Beslenme ve Diyet kliniğimizde kişilerin ideal kilolarında kalması ve bu kilolarını koruması için özel programlar hazırlanmaktadır. Hazırlanan programlar tamamen özel olmakta, danışanlarımızın değerlerine göre planlanmaktadır.

Kalp ve Damar Hastalıklarında Beslenme Programı

Kalp ve damar hastalıklarından dolayı sağlık sorunu yaşayan kişilerin dikkat etmesi gereken noktalardan bir tanesi de beslenme alışkanlıklarıdır. Sağlıklı bir kalp ve damar yapısı için bu kişilerin çeşitli gıdalardan tamamen uzak durması veya kısıtlı olarak tüketilmesi gerekmektedir. Bu noktada merkezimizde bulunan uzman diyetisyenlerimiz kronik kalp hastalığına sahip olan kişilere özel beslenme programlarını oluşturmaktadır.

Kronik kalp ve damar hastalıklarına sahip olan kişilerin dengeli ve kaliteli beslenmesi için Özkaya Tıp Merkezi’nde görev alan diyetisyenlerimiz, kişilerin hastalıklarının derecesine ve tıbbi değerlerine göre sağlıklı beslenme ve diyet programı oluşturmaktadır. Dolayısı ile hiçbir kalp ve damar hastası olan kişinin diyet listesi, başka bir kalp ve damar hastası olan kişi ile aynı değildir. Bu diyet listeleri tamamen kişiye özel olarak hazırlanmakta ve belirli aralıklarla değiştirilmektedir.

Hamilelik Dönemi Beslenme Yönetimi Programı

Hamilelik dönemi beslenme yönetimi programı hizmeti, Özkaya Tıp Merkezi tarafından gebe danışanlarımıza verilmektedir. Hamilelik döneminde beslenme oldukça önemlidir. Hem kadın sağlığı hem de bebek sağlığı için uzman diyetisyenlerimiz kişilere özel olarak diyet programları oluşturmaktadır. Böylelikle hamilelik döneminde kadınların düzensiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklanan gereksiz ve aşırı kilo alımının önüne geçilmekte hem de bebeğin kaliteli ve gerektiği kadar beslenebilmesi sağlanmaktadır.

Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme programının uygulanması yalnızca anne adaylarının kilosunu korumaya değil aynı zamanda anne karnındaki bebeklerin sağlıklı beslenmesi ve gerekli olan besin değerlerini almasını sağlamaktadır. Bu kapsamda diyetisyenlerimiz anne adaylarının mevcut durumuna göre sağlıklı beslenme ve diyet programlarını oluşturmaktadır.

Hamilelik dönemi beslenme yönetimi programı amacıyla merkezimize başvuran danışanlarımızın öncelikle kan değerleri araştırılmakta, gebelikte kaçıncı ayda olduğu ile bağlantılı olarak alması gereken kilo hesaplaması yapılmakta ve varsa sağlık sorunları değerlendirilmektedir. Bu bilgiler ve değerler doğrultusunda uzman diyetisyenlerimiz gerekli olan dengeli ve sağlıklı beslenme programlarını kişiye özel olarak hazırlamaktadır.

Emzirme Dönemi Beslenme Yönetimi Programı

Emzirme dönemi beslenme yönetimi programı hizmeti, gebelik döneminde gerekli olarak kilo alan kadınların emzirme dönemlerinde sağlıklı beslenmesi ve bebeklerini de sağlıklı bir şekilde beslemesi için merkezimiz tarafından verilmektedir. Emzirme döneminde beslenme yönetiminin yapılması hem annelerin dengeli bir şekilde beslenerek bebeklerini beslemesi hem de sağlıklı bir şekilde doğum kilolarını vermesi amacıyla gerçekleştirilmektedir. Özkaya Tıp Merkezi uzman diyetisyenleri, emzirme döneminde olan danışanlarının mevcut durumlarını tespit ederek gerekli olan sağlıklı beslenme ve diyet programlarını oluşturmaktadır.

Yaşlılık Dönemi Beslenme Yönetimi Programı

Yaşlılık dönemi beslenme yönetimi programı hizmeti, yaşın ilerlemesine bağlı olarak çeşitli sağlık sorunlarını yaşamaya meyilli olan kişilerin dengeli ve sağlıklı beslenerek bu hastalıklara yakalanmasını önlemek amacıyla merkezimiz tarafından verilmektedir. İleri yaş düzeyinde olan danışanlarımızın sağlıklı beslenme ve diyet programları ile gerekli vitamin ve mineralleri alması sağlanmakta ve kaliteli bir yaşam için seçenek sunulmaktadır.

Ergenlik Dönemi Beslenme Yönetimi Programı

Ergenlik dönemi beslenme yönetimi hizmeti, ergenlik döneminde bulunan kişilerin dengesiz ve sağlıksız beslenmesinin önlenmesi amacıyla verilmektedir. Ergenlik dönemi gelişimin devam ettiği bir dönemdir ve bu dönemde ergen danışanların dengesiz ve sağlıksız beslenmeden kaynaklı olarak ileri yıllarda soruna neden olabilecek kilo problemleri oluşmaya başlaması muhtemeldir. Bu sebeple Özkaya Tıp Merkezi diyetisyenleri tarafından ergenlik döneminde bulunan kişilere hizmet sunulmaktadır.

Kanser Hastalıklarında Beslenme Yönetimi Programı

Kanser hastalıklarında beslenme yönetimi programı hizmeti, kanser hastası olan ve kanser hastalığını atlatmış olan danışanlarımıza sunulmaktadır. Kanser hastalıklarında en önemli konulardan biri; beslenme alışkanlıklarıdır. Bu dönemde gerçekleştirilen tedavilerin olumsuz yönlerinin giderilebilmesi, vücudun vitaminler ve mineraller açısından eksiklik çekmemesi açısından sağlıklı beslenme ve diyet programı uygulanmalıdır. Diyet kliniğimize başvuran kanser hastası veya kanser hastalığını atlatmış olan danışanlarımızın her birine, geçirdikleri kanserin türüne bağlı olarak özel bir beslenme programı oluşturulmaktadır.

Böbrek Hastalıklarında Beslenme Yönetimi Programı

Böbrek hastalıklarında beslenme yönetimi programı, çeşitli böbrek hastalıklarından dolayı sağlık sorunu yaşayan danışanlarımıza verilmektedir. Böbrek hastalıkları, düzenli ve hastalığa bağlı olarak düzenlenmesi gereken bir yeme içme alışkanlığı gerektirmektedir. Vücuda alınması gereken sıvı miktarı, yenmesi ve yenmemesi gereken besinler gibi belirlemelerin yapılabilmesi ve sağlıklı bir beslenme düzeninin oluşturulabilmesi için uzman diyetisyenlerimiz tıp merkezimizde hizmet sunmaktadır.

Çocukluk Dönemi Beslenme Yönetimi Programı

Çocukluk dönemi beslenme yönetimi programı hizmeti Özkaya Tıp Merkezi uzman diyetisyenleri tarafından verilmektedir. Çocukluk döneminde bulunan kişilerin gelişimlerini sağlıklı bir şekilde tamamlayabilmesi, gerekli olan vitaminleri ve minareleri alabilmesi, herhangi bir kilo problemi yaşamaması ve yaşı ile uyumlu olarak ideal bir kiloda olması için sağlıklı beslenme ve diyet programları oluşturulmaktadır. Çocukluk ve bebeklik döneminde aşırı kilo problemi oluşması veya kilo alma probleminin oluşması mümkündür. Bu noktada ebeveynler çocuklarının sağlıkları için uzman bir diyetisyenden danışmanlık almayı tercih edebilmektedir. Özkaya Tıp Merkezi’nde diyetisyenlerimiz tarafından her çocuğa bireysel ve özel olarak beslenme programları oluşturulmaktadır.

Menopoz Dönemi Beslenme Yönetimi Programı

Menopoz dönemi beslenme yönetimi programı hizmeti, menopoz dönemine girmiş olan kadınların aşırı kilo problemi yaşamaması amacıyla danışanlara verilmektedir. Menopoz dönemi, kadınların metabolizmasının yavaşladığı bir dönemdir ve bu dönemde aşırı kilo alma problemi yaşamaya başlayan kadınların sayısı oldukça fazladır. Dolayısı ile bu dönem uzman diyetisyen desteğinin alınması gerektiği bir dönemdir.

Özkaya Tıp Merkezi’nde menopoz dönemine giren kadınların ideal kilolarında kalmasını sağlamak, alması gereken besin değerlerini tam anlamıyla almasını sağlamak, dengeli ve sağlıklı beslenme ile yaşam kalitesini korumak amacıyla kişiye özel olarak sağlıklı beslenme ve diyet programları oluşturulmaktadır.

Ramazan Ayı Beslenme Yönetimi Programı

Ramazan ayı beslenme yönetimi programı hizmeti ile İslam dünyası için oruç tutma ayında, danışanlarımızın sağlıklı ve dengeli beslenmesi gerçekleştirilmektedir. 30 günlük olarak planlanan bu beslenme programı ile danışanlarımızın oruç süresince de sağlıklı beslenmesi sağlanmakta, günlük olarak alması gereken kalori kazandırılmaktadır.
Genel olarak Ramazan ayında oruç tutuluyor olmasına rağmen bu aydan kilo alarak çıkan kişiler olmaktadır. Bunun nedeni ise düzensiz, dengesiz ve sağlıksız beslenilmesidir. Özkaya Tıp Merkezi diyetisyenleri, oruç tutacak olan her bir kişiye mevcut durumlarına göre özel olarak sağlıklı beslenme ve diyet programları oluşturmaktadır.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Bölümde Uygulanan Tedaviler

  Bu kategoride hiç yorum bulunamadı.

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Bölüm Doktorları

Dyt. Ümit Zehra Akat

Dyt. Ümit Zehra Akat

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Beslenme ve Diyet Sağlık Köşesi

Kış Aylarında Sağlıklı Kalmanın Yolları

Kış Aylarında Sağlıklı Kalmanın Yolları

Covid-19 pandemisiyle birlikte insanlardaki bağışıklık sisteminin düşüşe geçtiğini belirt...

Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler Nelerdir?

Magnezyum Nelerde Var? Magnezyum İçeren Besinler Nelerdir?

İnce bağırsaktan emilen ve böbrekten atılan magnezyum, özellikle kemiklerin güçlü kalmasın...

Lifli Gıdalar Nelerdir? Lif Açısından Zengin 11 Besin

Lifli Gıdalar Nelerdir? Lif Açısından Zengin 11 Besin

Sindirim sistemi açısından önemli bir rolü bulunan diyet lifi, sağlık açısından birçok ya...

Call Now Button