Özkaya Tıp Merkezi Milli Müdafaa Caddesi No:16 Kızılay/Ankara
İnkılap Özkaya Tıp Merkezi İnkılap Sk. No:27 / Kızılay / Çankaya /Ankara

Son Güncelleme Tarihi : Şubat 17, 2023

Plastik cerrahi bölümünde vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan eksikliğin yeniden yapılandırılabilmesi ve değiştirilmesine verilen isimdir. Plastik cerrahide, kişilerde oluşan problemler doğuştan, bir travma ya da kaza sonrası ortaya çıkabilmektedir. Bu bozuklar yeniden şekillendirilerek organların işlevlerini geri kazanması ve fiziksel görünümünün düzeltilmesi mümkün olabilmektedir.

Plastik cerrahi, rekonstrüksiyon ve kozmetik cerrahi olarak sınıflandırılabilmektedir. Rekonstrüksiyon cerrahide yapılması gereken işlemler hastanın istekleri dışında gelişmektedir.
Düzeltme işlemi uygulanmadığı takdirde hastanın organ ya da vücudunun o bölümünü kullanamaması söz konusu olabilecektir. Kozmetik cerrahi, kişilerin tamamıyla kendi isteği doğrultusunda gerçekleştirilen cerrahi işlemlerdir.

Estetik adı da verilen bu işlemlerde hastalar sorunlu bulduğu bölgeleri plastik cerrahi uzmanları ile paylaşarak kendi istekleri doğrultuda şekillendirilmesini talep edebilmektedir. Bu bölüm, vücudun tamamını kapsayan geniş bir tıp bölümüdür.

Tedavi şekli olarak tamamen cerrahi işlemler gerçekleştirilmektedir. Her hasta değiştirmek ve şekillendirmek istediği bölgeler için bu bölüme başvurabilmektedir.

Plastik cerrahi bölümü uzman doktorlarımız, 6 yıl tıp alanında başarılı bir eğitim almış ve uzmanlığını plastik cerrahi üzerine yapmış kişilerdir. Alanında oldukça profesyonel olduğunu belirtebileceğimiz doktorlarımız gerekli bilgi birikimi ve tecrübeye sahiptir.

Yapılan başarılı işlemler sonrasında fiziksel görünüm ve işlevsellik büyük ölçüde geri kazandırılabilmektedir. Son teknoloji cihazlarla çalışılması sebebiyle hastada ameliyat yara izleri minimum seviyede olacaktır. Bunun yanı sıra profesyonellik bilinci ile çalışılması sebebiyle yapay bir görünüm değil, aksine tamamen doğal bir görünüm elde edilebilmektedir.

Plastik Cerrahi Bölümü Kozmetik Cerrahi Hangi İşlemleri Kapsamaktadır?

Plastik cerrahi vücudun tüm bölgelerini kapsayabilen geniş bir bölümdür. Vücutta şekil bozukluğu ve buna bağlı olarak işlevsel bozuklukların ortaya çıktığı her durumda, cerrahi işlemler uygulanarak tedavi gerçekleştirebilmektedir. Özkaya Tıp Merkezi plastik cerrahi uzmanlarımız alanında oldukça başarılı olan doktorlar olup, birçok cerrahi işlemi bilgi birikimini ve tecrübesini buluşturarak başarılı bir şekilde uygulayabilmektedir. Kurumumuzda sıklıkla gerçekleştirilen plastik cerrahi işlemleri şu şekildedir;

Burun Estetiği (Rinoplasti)

Burun yüzde en çok dikkat çeken organlardan biridir. Bunun yanı sıra burunda meydana gelen doğumsal bozukluklar ve diğer etkenler burunda solunum sistemi bozukluklarına da yol açabilmektedir. Rinoplasti ile burunda oluşan şekil bozuklukları ve işlevsel bozukluklar tamamıyla giderilebilmektedir.
Rinoplasti genellikle cerrahi operasyonlar uygulanarak yapılabilir, ancak bazı durumlarda dolgu uygulaması kullanarak da burnun daha şekilli görünmesi sağlanabilmektedir

Kepçe Kulak Ameliyatı

Yelkenli kulak olarak da bilinen kepçe kulakta şekil bozukluğu bulunmaktadır. Bu durum kişilerde fiziksel görünümü büyük ölçüde etkileyeceği için özgüven eksikliklerine neden olabilmektedir. Bu kulak çeşidinde genellikle işlevsel bir bozukluk bulunmamaktadır. Bu nedenle plastik cerrahi bölümünde tedavisi çok daha kolay ve başarılı sonuçlar çıkarabilmektedir.

FUE Saç Ekimi

Saç görünümü etkileyen önemli unsurlardan bir tanesidir. Kişilerin öz güvenini büyük ölçüde azaltan kellik ya da saç seyrekliğinde FUE saç ekimi yöntemi kullanarak doğal bir görünüm elde edilebilmesi mümkün olacaktır. Bu yöntem ile, genellikle ense kısmında yer alan canlı saç hücreleri alınarak, saç köklerine yerleştirilir. Bu işlem ile hastaların kendi kıl kökleri saç olarak kullanıldığı için doğal ve sık bir görünüm elde edilecektir.

Meme Estetiği

Meme estetiği kadınların büyük bir bölümünün tercih ettiği medikal plastik cerrahi uygulamalarından bir tanesidir. Bu estetik operasyon ile, memenin küçülmesi ya da büyütülebilmesi mümkün olabilmektedir.

Meme büyütme operasyonlarında kişilerin yağ dokusu kullanılarak ya da silikon dolgu malzemesi kullanılarak büyütme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Meme küçültme ameliyatı, hastaların göğüs bölümünden yağ dokusu alınarak küçültme yapılmasıdır.

Jinekomasti

Jinekomasti erkeklerin göğüs bölümünde testesteron hormonunda oluşan dengesizlikler ile şişliklerin oluşması durumudur. Bu durum yalnızca fiziksel görünüme değil; ağrı, hassasiyet, meme başından sıvı gelmesi ve aşırı şişliğe de neden olabilecektir. Jinekomasti ameliyatı ile birlikte hastaların bu yakınmalarının büyük ölçüde giderilmesi mümkün olabilmektedir.

Liposuction

Plastik cerrahi bölümünde yağ aldırma işlemi olarak da bilinmektedir. Bu işlem genellikle obezite hastalığı bulunan kişilerde değil bölgesel kilo fazlalığı olan kişilere uygulanmaktadır. Yağ aldırma işlemi hastanın kendi isteği doğrultusunda karar verdiği her bölgede rahatlıkla yapılabilmektedir. Bu işlemde hastanın kilosu ve yaşı göz önünde bulundurularak ilgili bölgeden yağ dokusu parçası çıkarılarak bölgesel zayıflama mümkün olabilecektir.

Vajina Estetiği

Genellikle cinsel birleşme sırasında, çiftlerde zevk alamama durumunun ortaya çıkması ile yapılan bir estetik türüdür. Bu işlemde kişilerin rızası alınarak vajina daraltma işlemi uygulanabilmektedir.

Genişleyen vajinadan bazı dokular çıkarılarak daraltma işlemi gerçekleştirilir. Yine hastaların isteği doğrultusunda Hymen adı verilen kızlık zarının geçici ya da kalıcı dikim işlemi de yapılabilmektedir.

Vajina estetiğinde başvurulan sebeplerden bir tanesi de dudak küçültülmesi işlemidir. Dış dudakların normalden daha büyük bulunduğu kişilerde cerrahi yöntemlerle küçültülmeler yapılabilmektedir.

Plastik Cerrahi Bölümü Rekonstrüksiyon Cerrahisi Hangi İşlemleri Kapsamaktadır?

Plastik cerrahi bölümü rekonstrüksiyon cerrahisinde genellikle doğuştan ya da travma sonrasında ortaya çıkan bozuklukların tedavisi yapılmaktadır. Bir kaza durumunda ortaya çıkan şekilsel ya da fonksiyonel bozuklukların tedavisi yapılmadığı takdirde hastaların yaşam kalitesi ve özgüveni büyük ölçüde düşmektedir. Bu açıdan cerrahi müdahalenin kısa süre içerisinde yapılması gerekecektir. Plastik cerrahinin rekonstrüksiyon bölümünde yapılan işlemler şu şekilde sıralanabilmektedir;

Yarık Damak ve Dudak

Yarık damak ya da dudak hastalığı doğuştan ortaya çıkan bir anomali türüdür. Gebelik döneminde bazı hastalıklara ya da röntgen ışınlarına maruz kalındığında bu durum ortaya çıkabilmektedir. Hastalık, kişilerde konuşma bozukluklarda ya da dişlerde şekil bozukluklarının oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durumda yarık damak ya da dudağın cerrahi yöntemler ile tedavisi yapılarak düzeltebilecektir.

Hipospadias

Bu hastalık bebeklerde doğuştan mevcut olarak gelen bir hastalık çeşididir. Plastik cerrahi bölümümüzde tedavisi yapılabilen bu hastalıkta, bebeğin idrar deliği penis ucunun yerine penisin alt kısmında bir yerde yer almaktadır. Oldukça nadir ortaya çıkan bu durum tedavi edilmediği takdirde vücutta fonksiyonel bozukluklara yol açabilmektedir.

Ellerde Ortaya Çıkan Tendon ve Sinir Kesileri

Genellikle travma ya da yaralanmalar sonucunda ortaya çıkan bu durumda, hastanın el hareketleri tamamen engellenmektedir. Bu nedenle plastik cerrahi bölümüne başvuru yapılarak kesilerin cerrahi yöntemlerle düzeltilmesi gerekecektir.

Deri Kanseri

Deri kanseri, ortaya çıktığı bölgede şekil bozukluklarına neden olabilen önemli bir hastalıktır. Ağırlıklı olarak baş, boyun ve yüz bölgesinde ortaya çıkabilmektedir. Deri kanserlerinde cerrahi işlemlere başvurularak şekil bozukluğuna neden olan tümörler alınabilmektedir.
Tedaviden başarılı sonuçlar alınabilmesi için genellikle tümörün çıkarıldığı bölgeye vücudun diğer bölgelerinden alınan yağ dokusu enjekte edilmektedir. Yüzde şekil bozukluklarının tamamen düzeltilebilmesi için birden fazla cerrahi işlem uygulanabilmektedir.

Diyabetik Ayak ve Bası Yaraları

Diyabetik ayak şeker hastalığında ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Şeker hastalığında yaraların geç iyileşmesi bu duruma neden olabilmektedir. Bası yaraları ise genellikle yatağa bağlı hastalarda hareketsizliğe bağlı olarak gelişen yara türleridir. Her iki yara türünde de cerrahi işlemler uygulanmadığında, kemiğe kadar ilerleyerek uzuv kaybı sorunlarına yol açabilmektedir.

Plastik Cerrahi Bölümünde Muayene Nasıl Yapılmaktadır?

Plastik cerrahi bölümümüze vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şekil bozukluğundan rahatsızlık duyan ve ortaya çıkan işlevsel bozukluklarla yaşam standardı düşen kişilerin tamamı başvurabilmektedir. Bu bölümde doktorlarımız ağırlıklı olarak cerrahi yöntemler uygulayarak tedavi sürecini sonlandırmaktadır.

İlk olarak hasta ile bir görüşme gerçekleştirilecektir. Bu görüşme ile hastanın vücudunun hangi bölümünden rahatsız olduğu ve ne gibi bir değişiklik yapılması istediği üzerine konuşulmaktadır.

Durumun sağlık açısından nasıl bir tehlike oluşturduğunu belirlemek, tedavi sürecini değiştirecek önemli detaylardan bir tanesidir. Hastada yapılacak işlemlerin doktor tarafından onaylanmasının önemi oldukça büyüktür.

Çünkü hastaların bazı talepleri, sağlık açısından işlevsel bozukluklara yol açabileceği gibi, sağlık açısından büyük bir risk taşıyabilmektedir. Görüşme sırasında hastanın taleplerine göre plastik cerrahi uzmanı tarafından fiziksel bir muayene gerçekleştirilir.

Yapılan bu muayene ile hastaların yaşam kalitesinin nasıl artırılabileceği, rekonstrüksiyon ve kozmetik cerrahiyi kapsayan hangi cerrahi işlemlerin uygulanabileceği üzerine bilgiler verilmektedir. Doktorlarımız tarafından alınan amnezi ile hastaların genetik öyküsü, yaşı, şikayetleri, sürekli kullandığı ilaçlar, geçirdiği travma ya da kazalar ve bu duruma neden olabilecek aile genetik öyküsü bilgileri alınabilmektedir.

Sonrasında, cerrahi tedaviye karar vermeden önce birtakım tanı testleri yapılmasına karar verilerek şekil bozuklukları ve işlevsel bozukluklar görüntüleme teknikleri ile de belirlenecektir.

Tüm bu işlemler sonrasında doktorlarımız ve hastalarımız ile bir fikir birliğine varılarak tedavi planı oluşturulmaktadır. Plastik cerrahi bölümünde hastanın isteklerine ve mahremiyetine tamamıyla saygı duyulmaktadır.

Bu açıdan, hastanın rızasının bulunmadığı hiçbir işlemin yapılmayacağının garantisini verebilmemiz mümkün olacaktır. Cerrahi işlem öncesi yapılacak bölgelerde çizimler yapılarak, yapılacak işlem hakkında detaylı bilgilendirmeler yapılır.

Yapılan cerrahi işlemler sonrasında ise doktorlarımız tarafından belirli aralıklarla muayeneler gerçekleştirilerek cerrahi işlemlerin sonuçları ve hastanın memnuniyet durumu gözlemlenir.

Plastik Cerrahide Tanı Yöntemleri Nelerdir?

Plastik cerrahi bölümünde tanı yöntemleri kullanmasının önemi oldukça büyüktür. Çünkü yapılacak cerrahi işlemler öncesi muayenenin mutlaka tanı yöntemleri ile desteklenmesi gerekecektir. Yapılan tanı testleri sonrasında hastaların sonuçları değerlendirilerek tedavi sürecine farklı bir yön verilebilmektedir. Plastik cerrahide en sık kullanılan tanı yöntemleri ise şu şekildedir;

Röntgen

Plastik tedavide şekil bozukluklarını en çok ortaya çıkaran görüntüleme tekniklerinden bir tanesi röntgendir. Röntgen, X ışınları altında kemik ve yumuşak dokuların detaylı görüntülenmesini sağlayan bir uygulamadır. Bu işlem eser miktarda radyasyon alımına sebep olacağı için kişilerde herhangi bir sağlık sorununa neden olmayacaktır. Röntgen genellikle burun, kulak vücudun bölümlerinde meydana gelen şekil bozuklukları için başvurulan bir görüntüleme şeklidir.

Bilgisayarlı Tomografi

Bazı şekil bozukluklarında röntgenin yeterli olmadığı durumlarda bilgisayarlı tomografi yöntemine başvurulabilmektedir. Bu işlem ses dalgaları ile bölgelerin detaylı incelenmesini sağlayan bir görüntüleme çeşididir. Bilgisayarlı tomografide hastalar kapalı bir alanda tutularak görüntüleme işlemi uygulanacaktır. Bazı durumlarda ilaçlı ya da ilaçsız olarak uygulanabilmektedir. Nasıl uygulanacağı görüntülenecek bölgeye ya da organa göre farklılık gösterecektir.

Manyetik Rezonans (MR)

Plastik cerrahi tanı yöntemlerinden biri olan manyetik rezonans görüntüleme yönteminde eser miktarda X ışınları uygulanmaktadır. Organlar ve dokular ayrıntılı olarak incelenecektir. Bu görüntüleme yönteminde yüksek çözünürlüklü resimler elde edildiği için röntgende anlaşılamayan durumlar için tercih edilebilmektedir.

Mamografi

Mamografi tanı yöntemi genellikle meme estetiği öncesinde kontrol amaçlı yapılan bir yöntemdir. Çünkü meme estetiği öncesinde herhangi bir tümörün var olması hastalığın yayılımını hızlandıracak bir nedendir. Hastalığın var olup olmadığını kontrol edebilmek amaçlı mamografi yapılmasının önemi büyüktür. Mamografi sonucunun temiz çıkması durumunda gerekli cerrahi işlemler yapılabilmektedir.

Jinekolojik Muayene

Jinekolojik muayene, genellikle plastik cerrahi vajina estetiği gerektiren durumlarda yapılan bir uygulamadır. Tanı yöntemi olarak vajinaya spekulum adı verilen bir cihaz yerleştirilir. Bu cihaz ile vajinadaki genişlik vulva genişliği rahatlıkla ölçümlenebilmektedir. Bu tanı yöntemi kullanılarak, hastada görülen sorunlar ortaya çıkarılabilmektedir.

Kan Testleri

Rutin kan testleri, hastalıkların ortaya çıkışı ve cerrahi işlem uygulanmasında herhangi bir sorunun var olup olmadığını araştıran önemli durumlardan bir tanesidir.
Kan testlerinin özellikle jinekomasti hastalığının tanısı için oldukça önemlidir. Kan testlerinde testesteron hormonunun düzeyine bakılarak tanı konulabilecektir. Bunun dışında cerrahi işlem öncesinde kan testlerinin uygulanması hastada mevcut olan hastalıkların bilinerek buna göre nasıl bir müdahale yapılacağının karar verilmesi açısından da avantaj sağlamaktadır.
Özkaya Tıp Merkezimizde bu ve bunun gibi birçok tanı yöntemi, son teknoloji cihazlar yardımı ile kolayca yapılabilmektedir.

Plastik Cerrahide Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Plastik cerrahi bölümünde bazı dolgu gerektiren durumlarda ameliyatsız, diğer durumlarda ise cerrahi operasyon uygulanabilmektedir. Yapılacak cerrahi işlemlerin tamamında açık ameliyat yapılması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra hastaların problemlerine göre yapılan tedavi şekli de farklılık gösterebilmektedir. Açık cerrahi tedavi tipinde hasta genel anestezi ya da lokal anestezi altında uyutulacaktır. Hastalar tedavi yapılacak bölgeye göre sırt üstü ya da yüz üstü olarak yatırılabileceklerdir.

Açık cerrahi tedavilerinde yine yapılacak bölgeye göre küçük ya da büyük bir kesi yöntemi tercih edilebilmektedir. Bu kesi işlem sonrasında hekimlerimiz tarafından profesyonelce dikiş atılmaktadır.

Atılan dikiş iz bırakmayacağı için yapılan işlemin anlaşılması mümkün olmayacaktır. Bazı tedavi yöntemlerinde mikrocerrahi yöntemi de uygulanabilmektir. Özellikle FUE saç ekim yönteminde mikrocerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Bu yöntem ile kişilerin saç diplerinde minik iğneler kullanılarak canlı saç kökleri enjekte edilecektir.

Burun estetiğinde burundan giriş yapılarak gerekli değişiklikler yapılabilmektedir. Dolgu uygulaması ile tedavi yapılacak ise herhangi bir kesi yapılmasına gerek kalmamaktadır. Burun estetiğinde eğrilikler giderilirken, büyük kalan yapılar küçültülebilmektedir.

Meme ameliyatında ise daha büyük cerrahi kesiler atılması gereklidir. Büyütme işleminde kişinin kendi yağ dokusu ya da medikal silikon malzeme kullanılabilmektedir. Meme küçültme işleminde ise göğüs kısmından yağ fazlalıkları alınarak memelerin küçültülmesi yapılabilmektedir.

Jinekomasti, ameliyatında iki farklı yöntemin kullanılması gereklidir. Hastanın istekleri doğrultusunda bölgeden fazla yağlar alınabileceği gibi memelerin doğrudan küçültülmesi işlemleri de uygulanabilecektir. Yanıklarda tedavi şekli olarak vücudun az görünen bölümlerinden yağ dokusu alınarak gerekli bölgelere enjekte edilebilmektedir.

Plastik cerrahi bölümünde yer alan başarılı doktorlarımız bilgi ve tecrübelerini tedavi sürecine başarılı bir şekilde aktararak kişilerin fiziksel ve işlevsel bozukluklarını ortadan kaldırabilmektedir.

Plastik cerrahi bölümünde tedavi sırasında bir plan oluşturulmaktadır. Genellikle vücut üzerinde çizimler yapılarak ne tarz işlemler uygulanacağı belirlenebilmektedir. Cerrahi tedavide hastaların ne istediği ile doktorların uygulaması gereken tedavi yöntemleri birleştirilerek tedaviden başarılı bir sonuç alınacaktır.

Yapılan tedavinin süresi yapılması gereken işlemin büyüklüğüne göre farklılık gösterebilmektedir. Genellikle rekonstrüksiyon cerrahi işlem tiplerinde birden fazla ameliyat yapılması gerekebilmektedir. Özellikle yüz nakillerinde başarılı bir sonuç alınabilmesi için birden fazla cerrahi işlem uygulanmasının önemi oldukça büyüktür.

Plastik cerrahi bölümünde yara ve yara iyileşmeleri, yanık, implantlar, deri kanserleri, tükürük bezinde ortaya çıkan tümörler, diseksiyonlar, yarık damak ve dudak, parmak kopmaları, nöropatiler, karın germe, yüz kemiği kırıkları, Lenfödemlerin tamamının tedavisi yapılabilmektedir. Vücudun her bölgesinde oluşan fonksiyonel ve şekilsel bozuklukların cerrahi girişimler ile düzeltilebilmesi mümkün olabilecektir.

Estetik ve Plastik Cerrahi Bölüm Doktorları

Bu kategoride hiç yorum bulunamadı.

Estetik ve Plastik Cerrahi Sağlık Köşesi

Yumuşak Doku Kanseri

Yumuşak Doku Kanseri

Yumuşak Doku Kanseri Nedir ve Tedavisinde Neler Yapılır? Nadir görülmesine rağmen kontrol alt...

Yara izi nedir? Yara izi nasıl geçer?

Yara izi nedir? Yara izi nasıl geçer?

Fiziksel travmalar, ameliyatlar, geçirilen kazalar ve sonrasında oluşan ameliyat dikiş izi, has...

Silikon Meme Protezi Meme Kanseri Riskini Artırmıyor

Silikon Meme Protezi Meme Kanseri Riskini Artırmıyor

Kadının beden görünümünde fiziğini tamamlayan meme yapısı; omuz genişliği, göğüs çevr...

Call Now Button