İNMEMİŞ TESTİS NEDİR?
Anne karnındaki erkek bebekte testisler karın içinde böbreklere yakın bir yerde oluşur ve yavaş yavaş kendilerini besleyen damarlarla birlikte önce kasıklara doğru iner, doğumdan az önce de erbezi torbasına (scrotum) yerleşir. Ama bazen bu yerleşme yarım kalır testislerden biri veya her ikisi doğumda erbezi torbasındaki yerini almamış olurlar. Bu duruma inmemiş testis denilmektedir.

İNMEMİŞ TESTİS NASIL ANLAŞILIR?
Her iki testisin erbezi kesesinde olup olmadığı aileler tarafından elle muayene ile bakılarak kolayca anlaşılabilir. En küçük bir şüphe halinde ilgili üroloji uzmanına muayene ettirilmesi şarttır.İlk 6 ayında, herhangi bir tehlike olmadığından, testislerin kendiliğinden inmesi için beklenebilir.6 ayda inmeyen testisin tedavi edilmesi gereklidir.Testislerin zamanında normal konumlarına inmemesi ya da indirilmemesi, ileri yaşlarda çok ciddi boyutlarda infertilite (kısırlık) problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

İNMEMİŞ TESTİS TEDAVİSİ NEDİR?
İnmemiş testisin kesin tedavisi ameliyattır. Ameliyat ile testis normal yerine getirilir. Ameliyatın mümkün olan en kısa zamanda, tercihen 1 yaşı geçmeden yapılması uygun olur. İnmemiş testis ameliyatı olan çocuklar aynı gün hastaneden taburcu edilir ve ameliyat sonrası ilk bir kaç saatten sonrasını evde geçirirler.Ameliyat sonrasında torbada ve kasıkta hafif şişlik ve morluklar olabilir. Bunlar birkaç gün ve hafta içinde kendiliğinden geçer.Üç hafta sonra tekrar kontrol ve altı ay sonra son kontrol yapılır.

 

İnmemiş Testis Ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgi ve randevu için bizi arayın.

0312 417 85 85

Şimdi Randevu Al →