Böbrek Taşı Ameliyatı

BÖBREK TAŞI NASIL OLUŞUR?

Böbrekte idrar ile birlikte atılan elementler idrar içinde belli pH ve ısı düzeyinde eriyik halinde bulunurken, idrar içindeki konsantrasyonlarının artması ile doyma noktası aşılır ve kristalleşme başlar. İşte bu olaya süpersaturasyon denilmektedir ki taş oluşumunun en önemli mekanizmasıdır.

Kristaller le birlikte oluşan çekirdek üzerine toplanma ve biraraya gelmeler devam ederek taş meydana gelir. Tabi olarak bu taş oluşumunu engelleyici inhibitör eksikliği, metabolik ve anatomik bozukluklar taş oluşumunun ana nedenleridir.

İlk olarak süpersaturasyon ile başlayan süreçte kristalleşme ve ardından presipitasyon (kristallerin eriyik içinde dibe çökmesi) ile devam eder, bu aşama inhibitörlerin etkisi ile önlenebilir. Bundan sonraki aşama ise artık kristalizasyonun başladığı ve inhibitörlerin çok az etkili olabildiği safha formation product safhasına geçilir. Bu safhaya geçişte idrar pH değişiklikleri, idrar yolu enfeksiyonları, anatomik bozukluklar, tümörler gibi kolaylaştırıcı faktörler rol oynamaktadır. Bu safhadan sonra bir araya gelip toplanma ve çekirdek oluşumu takip eder. İşte bu kristaller normal şartlarda 3-5 dakika içinde böbrek içindeki idrar kanalına, 5-10 dakika içinde mesaneye ve 3-8 saatte de büyümeden dışarı atılırlar. Bu yüzden çok su içilmesi ve günlük idrar miktarının artırılması herkesin üzerinde hemfikir olduğu gibi taş oluşumunu engelleyen en önemli tedavidir.

BÖBREK TAŞI HASTALIĞI KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Erkeklerde kadınlara oranla 2-3 kat daha fazla görülmekte fakat son yıllarda aradaki bu fark giderek azalmaktadır. Böbrek taşı hastalığında genetik yatkınlık önemli bir faktördür. Aile bireylerinde böbrek taşı hastalığı olanlarda 2 – 2,5 kat daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Böbrek taşı hastalığı, sıcak iklimde yaşayan nüfusta ve özellikle yaz aylarında daha fazla görülmektedir.

BÖBREK TAŞI BELİRTİLERİ NELERDİR?

İdrarda kanama ve taş parçalarının görülmesi.

•Özellikle yan bölgelerde çok şiddetli, kıvrandırıcı ağrılar.
•Ağrı ile bulantı ve kusma.
•Sık tekrar eden idrar yolu enfeksiyonları.
•Çocuklarda karın ağrısı, iştahsızlık, idrar yolu enfeksiyonları. Korunmak için yapılacaklar •Kesi nlikle her gün 2-2.5 litre su içilmeli.

•Aşırı tuzlu, etli ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulmalı. Fazla hayvansal protein ile yüksek kolesterol taş için risk faktörüdür.
•Sık tekrarlayan taş durumunda yiyecekler düzenlenmeli. Sık taş düşüren ve ailesinde de taş olanlara metabolik araştırma yapılmalı.

•Düzenli egzersiz yapmak önemli.
•Daha önce taş düşürme hikayesi olanlar 6 ayda bir idrar analizi ve ultrason incelemesinin tekrarı gerekir. •Sürekli taş düşürenlerde kan ve idrar örnekleri incelenmeli. Taşa yol açan sebepler bulunmalı. •Düşürülen taşlar atılmayıp, inceleme amacıyla bu konu ile ilgilenen deneyimli merkezlere başvurulmalı.

BÖBREK TAŞI OLUŞUMUNDAN NASIL KORUNUR?

Böbrek taşı hastalığından korunmada temel olarak diyet ve yaşam tarzı değişikliği önemlidir. Sıvı alımı artırılmalıdır. Günlük sıvı 2,5-3 litre, dışarı atılan idrar miktarı ise 2-2,5 litre olacak şekilde ayarlama yapılmalıdır. Uygun hastalarda spor ve özellikle yürüyüş faydalıdır. Ancak aşırı sıvı kaybının önüne geçilmeli, kilo verilerek vücut kitle endeksi düşürülmelidir. Diyet olarak dengeli beslenmeye dikkat edilmeli, sebze ağırlıklı beslenilmelidir.

BÖBREK TAŞI TANISI NASIL KONULUR?

İlk yöntem ultrasonografidir. DÜSG (direk üriner sistem grafisi) çekilmelidir, özellikle ağrılı hastalarda kontrastsız bilgisayarlı tomografi yapılmalıdır.Gerektiği durumlarda IVP çekilebilir.

BÖBREK TAŞI TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELERDİR?
ESWL (Vücut dışından ses dalgaları ile taş kırma)

URS (Endoskopik üreter taşı ameliyatı)

RIRS (Retrograd İntrarenal Surgery – Endoskopik böbrek taşı ameliyatı )

PNL (Perkütan nefrolitotomi – Kapalı böbrek taşı ameliyatı) Laparoskopik ameliyat

Açık ameliyat

Böbrek Taşı Ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgi ve randevu için bizi arayın.

0312 417 85 85

Şimdi Randevu Al →