Özkaya Tıp Merkezi Milli Müdafaa Caddesi No:16 Kızılay/Ankara
İnkılap Özkaya Tıp Merkezi İnkılap Sk. No:27 / Kızılay / Çankaya /Ankara

Son Güncelleme Tarihi : Mart 12, 2024

Tiroid rahatsızlıklarında bazen ameliyat seçeneği kaçınılmaz olabiliyor. Tiroid ameliyatlarında oluşan dikiş izi özellikle kadınlarda estetik kaygılara neden olabiliyor. Uygun hastalarda başarıyla gerçekleştirilen halk arasında izsiz tiroit ameliyatı olarak bilinen vestibüler yaklaşımla transoral endoskopik tiroidektomi yani TOETVA tekniğiyle görünen hiçbir dikiş izi olmadan ameliyatın gerçekleştirilmesi mümkün olabiliyor.

TOETVA (İzsiz tiroid ameliyatı) nedir?

Halk arasında izsiz tiroid ameliyatı olarak bilinen ağız içinden tiroid ameliyatı yani vestibüler yaklaşımla transoral endoskopik tiroidektomi (TOETVA) görünür yara izi olmayan gerçekleştirilen cerrahi bir tekniktir. Ağız içinde alt dudak iç kısmından kamera ve bu ameliyat şekli için geliştirilmiş cerrahi aletler yardımı ile endoskopik olarak yani halk arasındaki tabiriyle kapalı olarak yapılan bir tiroid ameliyatı şeklidir.

TOETVA tekniğinin (izsiz tiroid ameliyatı), ülkemizde giderek uygulaması artmaktadır. Özellikle, estetik kaygıların ön planda olduğu gençler ve manken, spiker gibi kamuoyu önündeki mesleklerle uğraşanlarda tercih sebebidir.

İlk kez 2015 yılında tanımlanan ve uygulanmaya başlanılan bu ameliyat tekniği henüz gelişme aşamasındadır ve hızla popüler hale gelmektedir.

Hangi hastalarda TOETVA (İzsiz Tiroid Ameliyatı) ameliyatı uygulanabilir?

Kapalı tiroid ameliyatı ya da izsiz tiroid ameliyatı olarak bilinen TOETVA tekniğinde güvenliğini sağlamak için hasta seçim kriterlerine kesinlikle uyulmalıdır.

Bunlar;

  • Tiroid bezinin çapı 10 cm’ den küçük olmalıdır
  • Tiroid bezinin hacmi 45 ml’ den küçük olmalıdır
  • Tiroitteki en büyük nodülün (yumru) çapı 5 cm’ den küçük olmalıdır
  • Tiroid kisti veya nodüler guatr gibi selim bir hastalık olmalıdır
  • Foliküler neoplazi
  • Tiroidin kanserlerinden şu an için sadece yayılma şüphesi olmayan mikropapiller tip tiroid kanserine yapılabilir.

Son Güncelleme Tarihi : Mart 12, 2024

Call Now Button