Özkaya Tıp Merkezi Milli Müdafaa Caddesi No:16 Kızılay/Ankara
İnkılap Özkaya Tıp Merkezi İnkılap Sk. No:27 / Kızılay / Çankaya /Ankara

Son Güncelleme Tarihi : Ocak 18, 2024

Ağız ve diş sağlığı, sadece estetik amaçla dikkat edilmesi gereken bir husus değildir. Tetikleyebileceği kronik rahatsızlıklar nedeniyle de mutlaka dikkat edilmesi ve de üzerinde zaman geçirmeden durulması gereken bir konudur. Aksi takdirde diş ve diş eti sorunlarında yaşanabilecek birtakım problemlere yol açması söz konusu olacaktır. Bu problemlerin arasında ise:

  • Kalp ve dolaşım problemleri,
  • Hamile kadınlar için düşük riski,
  • Kronik solunum rahatsızlıkları,
  • Sindirim sisteminde bazı sorunların oluşması gibi durumlar yer almaktadır.

Bölümümüz olarak dünyada ve de ülkemizde en önemli sağlık sorunlarından biri olan diş ve diş eti hastalıklarına gerekli ehemmiyeti ve de özeni gösteren uygulamaları yapmaktayız.

Sindirim kanalının girişi olan ağız, olası olumsuzluklarda diş sağlığının bozulmasına neden olabileceği gibi akabinde sindirim rahatsızlıklarına da neden olabilmektedir. Dişlerin eksik olması bazı seslerin çıkarılmasını zorlaştırır ve yemek esnasında da problemler yaşamasına neden olmaktadır.

Hamilelik öncesi planlamada diş hekimi kontrolü de mutlaka önemsenmesi ve de ihmal edilmemesi gereken bir konudur. Öncesinde tedavi edilmemiş diş ve diş eti hastalıkları erken doğum ve düşük gibi problemlere yol açabilmektedir. Hamilelik döneminde de kusmalar neticesinde ağız içerisinde oluşan asidik ortam nedeniyle düzgün temizlenmediği takdirde diş çürükleri oluşabilmektedir.

Hormon seviyelerinin artışı da diş eti iltihaplanmalarına neden olabilmektedir. Bu nedenle hamilelik döneminde 3 aylık periyotlar dahilinde diş hekimine gidilip muayene olunması diş hekimlerimiz tarafından tavsiye edilmektedir.

Ağız ve diş sağlığı konusunda en önemli iki problem de diş çürükleri ile diş iltihaplanmaları olarak gösterilmektedir.

Diş çürüğü ve diş eti iltihaplanması vücuttaki diğer organları da etkileyebilmekte ve kalp, böbrek gibi organlarda bazı sağlık sorunlarına yok açabilecek enfeksiyonlara da kaynak olabilmektedir. Bu nedenle olası bir kırık, çürük ya da ağrı gibi bir durumda mutlaka diş hekimine başvurulması bölümümüz tarafından tavsiye edilmektedir.

Erken tanı, ağız ve diş sağlığı korunması açısından son derece önemlidir. Yılda en az iki defa muayene olunması olası hastalıkların da önüne geçilmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda genel olarak her bireyin aşırı asitli ve de şekerli yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca kaçınması tavsiye edilmektedir.

Fındık ve ceviz gibi kabuklu çerezlerin dişler ile kırılmaması gerekmektedir. Aksi takdirde diş minelerinin çatlamasına ve de ardından diş minelerinin yeterli korumayı sağlayamadığı için de bakterilerin oluşumuna zemin hazırlanmaktadır. Diş minesinin koruyucu etkisinin ortadan kalkması da çürüklere ve de enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Özkaya Tıp Merkezi olarak dişlerde var olan gelişim bozuklukları konusunda uzmanlaşmış diş hekimlerince gerekli tedaviler de yapılmaktadır.

Ağız ve diş sağlığı varlığından ağız ve dişlerde hem yapısal hem de işlevsel herhangi bir bozukluğun olmaması durumunda ancak bahsedilebilecektir. Bu nedenle ağız ve diş sağlığı bölümümüz herhangi bir problem yaşanmasa dahi düzenli olarak diş hekimi muayenesinden geçilmesini önermektedir.

Çünkü kötü beslenme, alkol ve tütün malzemesi gibi kötü alışkanlıklar çeşitli diş ve diş eti hastalıklarının yaşanmasına neden olabilmekte ve de sağlığımızı ve bunun yanında psikolojimiz de etkilemektedir. Hem ağız ve diş sağlığı hem de genel sağlığımızı korumak adına düzenli kontrollerin yapılması uzman diş hekimlerimiz tarafından tavsiye edilmektedir.

Özkaya Tıp Merkezi’nde ağız ve diş sağlığı konusunda olası tanıların kullanılmakta olan tetkiklerimiz arasında ağız içi ve ağız dışı röntgenler ile çene kemikleri görüntülemesi bulunmaktadır.

Diş filmi çekilerek ağız ve diş sağlığı sorunlarının saptanması sağlanmaktadır. İki tipi periapikal olan iki ya da üç dişi gösteren filmler ve panoramik filmler hem alt hem üst tüm dişleri ve çene kemiklerinin tamamını gösteren filmler ile diş hekimlerimiz ayrıntılı değerlendirmeleri yapmaktadırlar.

Ağız, diş ve çene hastalıklarının tespit edilmesi ve ilgili tanının konması için uygulanan bu teşhis yöntemleri, hastanın belirtmiş olduğu şikayetlere göre hastanemizde yer alan ağız ve diş sağlığı bölümümüz tarafından talep edilmektedir.

Gerekli tetkikler yapıldıktan sonra sorunun ne olduğu ve nasıl bir tedavi uygulamasına gerek duyulduğu hastaya detaylı bir şekilde açıklanmaktadır.

Son Güncelleme Tarihi : Ocak 18, 2024

Call Now Button