Kadın Hastalıkları ve Doğum

Kadın hastalıkları ve doğum bölümü kadınların hayatlarının belli dönemlerinde yaşadığı problemlerin rutin kontroller ile yapılmasını sağlayan tıp dalıdır. Aynı zamanda hamilelik süreçlerini, öncesinde ve sonrasında yapılacak tetkikleri baz alan bölüm kategorisinde gösterilebilir. Bu bölüm, kadınlarda üreme organlarının birçok yönden hastalık teşhisi ve tedavisine yardımcı olur.

Kadın hastalıkları ve doğumla alakalı bölümün kadınların hayatlarında önemi büyüktür. Çünkü her kadının gelişim ve değişim evrelerini konu alan bir bölümdür. Kadın üreme organlarının yanı sıra gebelik ile alakalı bütün problemlerin çözümü için başvurulan bölümlerden bir tanesidir. Örnek verilecek olursa, kısırlık, tüp bebek, aşılama gibi bazı kadın doğumuyla ve yumurtalık sistemiyle ilgili konular ile ilgilenilmektedir.

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olan kişilere, jinekolog unvanı verilmektedir. Bu uzman kişilerin kadınlar üzerinde yapacakları yan işlemler arasında üreme endokrinolojisi ve infertilite gibi bazı uygulamalar bulunmaktadır. Örneklendirilecek olursa, üreme endokrinolojisi ve infertilite ismi kısırlığı ifade eden bir anlama gelir. Yani kısacası çeşitli nedenler ile ortaya çıkan kadınsal problemlere çözüm bulan bir bölüm olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

op dr saime kış

  Op. Dr. Saime KIŞ

  Kadın Hastalıkları ve Doğum

  op dr azize bahar küçükoğlu

   Op. Dr. Azize Bahar Küçükay

   Kadın Hastalıkları ve Doğum

   op dr mine kürkçüoğlu

    Op. Dr. Mine Kürkçüoğlu

    Kadın Hastalıkları ve Doğum

    Kadın Hastalıkları ve Doğum Hangi Hastalıklara Bakar?

    Kadınların zaman zaman çeşitli periyodik bakımlardan geçmesi gerekmektedir. Bu durumun yanı sıra bir takım şikayetler de kadın yaşamında olağan durumlar arasındadır. Kadın hastalıkları ve doğum bölümümüzün ele almış olduğu hastalıklar şu şekilde sıralanabilir:

    Kısırlık, adet düzensizliği, gebe kalamama, vajinal kuruluklar, cinsel ilişkiye girerken ağrı hissi, adet kanamasında düzensizlik olması, vajinadan et parçasının gelmesi, cinsel problemlerin olması, adetin erken yaşta olması, ilk adet kanamasının olmaması gibi bazı hastalıkları Özkaya Tıp Merkezi üzerinden destek alarak gönül rahatlığıyla yaptırabilirsiniz.

    Kadınsal olarak bütün hastalık türlerine yönelik olarak tedavi yöntemleri yeni teknolojik gelişimler ile paralel olarak yapılmaktadır. Kadınlar, hangi yaşta olursa olsun çeşitli evrelerden geçmektedir. Bu nedenle hangi yaşta olunursa olunsun, kadın hastalıkları ve doğum alanındaki uzman jinekologlarımız, teknolojik donanımlarımız ve geliştirilen tekniklerden gönül rahatlığıyla yararlanabilirsiniz.

    Genel olarak jinekologlarımız tarafından yapılan muayene yöntemleri, kişilerin mevcut durumlarıyla alakalı problemleri detaylı bir şekilde incelemektedirler. Problemler teşhis edildikten sonra, tedavi yöntemi belirlenir. Bu muayeneler ile hastadan alınan bilgiler, doktor ve hastalar arasında kalır. Yani bilgi gizliliği ile çalışma tekniği benimsenmiştir. Hasta yapılan işlemler esnasında adet döneminde bile olsa, jinekolojik muayene profesyonelce doktorlarımız tarafından yapılmaktadır. Kadınların ergenlik döneminden, olgunluk dönemine kadar süregelen sorunlarını giderebilmek için yapılan birden fazla uzman tetkikleri bulunmaktadır.

    Kadınların farklı aşamalarda karşılaştıkları hastalık türleri arasında, gebeliğe hazırlık ve takip süreci, rahim hastalıkları, vajinal doğumlar ve sezaryen, rahim ağzı hastalıkları, yumurtalık hastalıkları, vajinal akıntılar, kürtaj, doğum kontrol teknikleri, aşılama, tüp bebek, dış gebelik, vajina sarkmaları ve idrarın kaçırılması, genital estetik ameliyatları olarak sıralanabilir. Uzman jinekologlarımızdan alınacak hizmetler ile başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

    Jinekolojik Muayene Nasıl Yapılır?

    jinekoloji muayene masası yanında jinekolojik muayene esnasında kullanılan tıbbi malzemeler duruyor

    Kadınsal problemler, kadınların hayatlarında karşılaşacakları belli dönemlerde kendini gösterir. Kadınlar tarafından oluşan şikayetler, profesyonel yöntemlerle, uzman jinekologlar tarafından yapılır. Kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili tetkikler, oluşan problemlere göre muayene yöntemi belirlenerek uygulanır. 

    İlk kez jinekoloji muayenesi yaptıracak olan kişiler, bu konuda korku duymaktadırlar. Fakat herhangi bir korkuya gerek yoktur. Çünkü uzman ekiplerimiz ve jinekologlarımız sayesinde doğru teşhis yöntemiyle çeşitli tedavi periyotları oluşturulur. Jinekolog muayeneleri birden fazla problem için yapılabilmektedir. Adet dönemlerinde, pelvis değerlendirmesi olarak değişkenlik gösterir. 

    Jinekolojik muayene işlemi yapılırken, adet döngüsüne dikkat edilir. Genellikle adet kanamasının olmadığı zamanlarda tercih edilir. Fakat bazı durumlarda aşırı ağrı ve kanama durumu varsa, bu kurala uyulmadan da tedavi yapılır. Kadın hastalıkları ve doğum problemleri için yapılan tedavi yöntemleri, farklı hastalıkların giderilebilmesi için yerine getirilmektedir. 

    Yapılan muayene işlemleri, gerekli olan her durumda ve özellikle acil durumlarda uygulanabilmektedir. Jinekolojik muayene sırasında doktorlarımızın hastalarından beklediği sorulara açık ve net yanıt verilmesi önemlidir. Çünkü sağlığı ilgilendiren konularda şeffaf olunması gerekir. Bu durum hastalarımızın sağlığı için de büyük bir öneme sahiptir. Muayene yapılırken, doktorumuzun elde ettiği bilgiler doğrultusunda tedavi işlemi daha rahat olur. 

    Jinekolojik muayene, doktorlarımızın yönelttiği sorular ile başlar. Kadın hastalıkları ve doğum tetkikleri için yöneltilen sorular; hastalarımızın şuan ki şikayetleri, son adet tarihi, adet döngülerinin düzeni, ailevi hastalıklar, geçirilen rahatsızlıklar, kullanılan korunma teknikleri, varsa daha önceki hamilelik ile ilgili sorunlar olarak sıralanabilir. 

    Uygulanan tedavi yöntemlerinden bir tanesi de pelvis değerlendirmesidir. Yöneltilen sorulardan sonra doktor pelvik olarak muayene geçer. Pelvik muayene işleminin mesane boşken uygulaması yapılır. Hastaların muayene masasına yatırılarak, masa özelliğine göre bacakların ya da ayak tabanlarının masanın özel bölümüne yerleşimi sağlanır. Bu duruş pozisyonuna tıp dilinde litotomi ismi verilir. Doktorlarımızın bu aşamada muayene işleminin ağrısız olması için genital sistem hakkında üst düzey bilgi verirler. Verilen bilgiler arasında karnın gevşek tutulması ve belin masaya tümüyle yapıştırılması olarak örneklendirilebilir. Gevşeme işlemi gerçekleştiğinde muayenenin ağrı olmadan gerçekleşeceği söylenebilir. 

    Kadın Hastalıkları ve Doğum Uygulamaları Nelerdir?

    Jinekolojik uygulamalar, kadınların hayatlarının her alanında ihtiyaç duyacağı muayene yöntemleridir. Kadın hastalıkları ve doğum alanında yapılan uygulamalarımız ise şu şekilde sıralanabilir:

    • HPV DNA taraması
    • Ultrasonografik muayeneler, 
    • Jinekolojik muayeneler, 
    • Vajinal olarak gerçekleşen kültürler,
    • Periyodik meme muayenesi ve mamografik tetkikler, yani meme filmi
    • Servikal koterizasyon
    • Hormonsal tetkikler,
    • Endometrial biyopsi ve teşhisselküretaj işlemleri
    • Kemik dansitometrisi ( kemik erimesi araştırılması)
    • Menopoz destek tedavisi takibi ve düzeltilmesi
    • Laparoskopik ( kapalı cerrahi) yöntem yapılan işlemler,
    • Genital organların sarkmaları ve teşhisi
    • Hirsutizm tanı testleri ve tedavi yöntemleri
    • Menstruel adet düzensizliği bozukluklarını giderme ve tanı koyma
    • Cerrahi olarak uygulanan histeroskopi, laparatomi, cerrahi laparoskopi
    • Çikolata kist tanısı, tedavisi için kapalı ya da açık olarak yapılan operasyonlar, 
    • Over kistlerin tanı ve tedavisi için kullanılan yöntemler,
    • Dış gebelik tanı yöntemi ve tedavi işlemleri
    • Rahim alma operasyonları olarak kullanılan yöntemler ( histerektomi) 

    Jinekolojik olarak yapılan uygulamalarımız arasında doğum kontrol ve aile planlaması da yer alır. Öncelikle danışmanlık açısından bilgilendirme yapmak, spiral uygulamaları ve düzenli kontrolleri yapmak ( hormonlu ve bakırlı), doğum kontrolleri haplarının seçimi ve klinik izleme olarak sıralanabilir. Bu uygulamaların yanı sıra cilt altında yer alan implant hormonal korunma tekniği, Laparoskopik ve mini laparotomi yöntemleri kullanılarak, tüp bağlama işleminin yapılması olarak sıralanabilir. 

    Kadın hastalıkları ve doğum yaparken kullanılan uygulamalar arasında; gebelik takip işlemleri de yer alır. Gebelik takibi yapılırken uygulanan yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

    • Düzenli olarak hamilelik muayeneleri ve gebelik alanında verilen eğitimler,
    • Ultrasonografik ense saydamlığı tarama işlemi, 
    • İkili test 11 – 14 gebelik haftalarında yapılmaktadır. 
    • Renkli olan doppler, ultrasonografi yardımıyla fetal kan dolaşımının incelenmesi 
    • Biyokimyasal testler yardımıyla fetal anomali taramasının yapılması.  Bu test 16-18 hamilelik haftalarında 3’lü test olarak yapılır. 
    • Ayrıntılı fetal anomali taraması ve ultrasonunun yapılması, 
    • Gebeliğin takibi yapılırken yapılan kan ve idrar testleri
    • Fetal monitör ile fetal sağlığın izleme işleminin yapılması,
    • Normal doğum ve ağrı olmadan doğum yapılması için epidural analjezi yapılması
    • Sezaryen yöntemiyle de doğum yapılabilmektedir  

    Kadın Hastalıkları ve Doğumda Kullanılan Tanı Yöntemler Nelerdir?

    Jinekolojik olarak uygulanan tedavi ve tanı yöntemleri oldukça geniş bir kategoriye sahiptir. Özkaya Tıp Merkezi ile kadın hastalıkları ya da doğum ile alakalı birçok işlemi yaptırabilirsiniz. Öncelikle jinekoloji için uygulanan tanı yöntemleri şu şekilde sıralanabilir:

    • Yıllık olarak jinekolojik değerlendirme işlemi,
    • Ağrılı adet görme durumlarında yapılan yöntemler,
    • Anormal olarak ulterin kanamalarının tedavi edilmesi
    • Kronik pelvik ağrılarının giderilmesi
    • Cinsel disfonksiyon ve menopoz ile ilgili uygulanan tanı yöntemleri vardır. 

    Kadın hastalıkları ve doğum alanında uygulanan tanı yöntemleri için Tıp merkezimizden destek alabilirsiniz. Kadın hastalıkları, doğumsal süreçleri ve kadınların hormonlarını da etkileyin bir süreç olabilmektedir. Bu nedenle gebelik ile ilgili bütün işlemlerin uzman hekimlerimiz tarafından saptanacağını söyleyebiliriz. 

    Kadın hastalıklarının yanı sıra doğum ile ilgili bütün süreçlerin Merkezimiz tarafından incelenmesi mümkündür. Doğum yapacak olan kadınlar, hamilelik öncesi ve sonrası bütün süreçleri merkezimizde geçirebilir. Doğum ile alakalı yapılacak işlemlerin ne olması gerektiği uzman hekimlerimiz tarafından hastalara bildirilmektedir. Ayrıca doğumun nasıl yapılacağı, normal mi yoksa sezaryen mı olacağı uzman kadromuz tarafından belirlenmektedir. Anne ve bebek için en sağlıklı doğum yöntemleri belirlenmektedir. Uzmanlarımızın genellikle anne adaylarına önerileri şu şekilde sıralanabilir:

    • Öncelikle kilonun dengede tutulması ve egzersiz yapılması,
    • Hamilelik ve doğum konusunda kişilerin kendini eğitmesi
    • Kegel egzersizlerinden yararlanılması gerekir. 
    • Doğum şekline doktorla birlikte karar verilmelidir. 
    • Yeterli ve dengeli bir uyku sisteminin oluşturulması önemlidir. 
    • Evde vakit geçirmeye mümkün olduğunca dikkat edilmelidir. 
    • Nefes egzersizlerinin uygulanması,
    • Masaj yöntemiyle rahatlanmalıdır. 
    • Anne adaylarının kendilerini ayakta durmaya ikna etmesi
    • İstenildiği gibi doğum yapılırken çığlık atılabilir. 

    Bu tip yöntemler doğumdan önce, doğum esnasında ya da sonrasında hekimlerimiz tarafından öneriler arasında yerini alır. Dikkat edilmesi gereken bu hususlara uyum sağlanırsa, daha kolay ve sorunsuz bir doğum yapılabilir. 

    Kadın Hastalıkları ve Doğum Tıbbi Birimimizde Verilen Hizmetler

    yeni doğan bebek ayakları ve bacakları bebeğin ayak bileğinde yeni doğmuş bebeklere takılan bilekliklerden var bebek yatıyor

    Jinekolojik anlamda Merkezimizin verdiği hizmetler, günümüz teknolojisinden yararlanarak sunulur. Bunun yanı sıra kadınların ihtiyaç duyacağı bütün hizmetleri uzman kadromuzdan alabilmeniz mümkündür. Hizmetler arasında kadın anatomisi ve üreme organları, adet döngüsüyle ilgili işlemler, kadında meme dokusunun yapısıyla alakalı işlemler, menopoz dönemiyle alakalı test ve tanı yöntemleri, üreme sağlığının korunması gibi bazı hizmetler sunulur. Kadın hastalıkları ve doğum ile ilgili diğer hizmetler arasında hamilelik döneminde yapılan tanı işlemleri, genital bölge temizliği ile ilgili uygulamalar, adet kanamasının zamanlaması ve planlanması, yumurta günü belirlenmesi, kegel egzersizler verilen hizmet ve bilgiler arasındadır. 

    Hamile olan kadınlar başta olsa da, bekar, evli olan kadınlarında birçok sorununa çare bulunmaktadır. Bu nedenle jinekolojik işlemler için gönül rahatlığıyla merkezimizden hizmet alabilirsiniz. En profesyonel yöntemler ile kullanılan teknikler ve tedavi işlemleri, memnun kalınan sonuçlar doğurmaktadır. Örneğin, bebek yapmak isteyen çiftlerin bu sorununa kesin çözüm bulacak yöntemler merkezimizde yer almaktadır. Bunun yanı sıra adet düzensizliğinden kaynaklı günlük hayatı etkileyen problemler için de profesyonel çözümler sunulur. 

    Uygulanan bu yöntemler ile birçok hastalığın öncesinde giderilmesi ya da doğabilecek hastalıkların tedavisinin erken teşhisle yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra kullanılan kadın hastalıkları uygulamaları, kadınların sosyal hayatını ve psikolojisini de düzenlemektedir. Kısacası kadın hastalıkları ve doğum alanında merkezimiz, gelişmiş tekniklerden ve cerrahi yöntemlerden hastalarımızı yararlandırmak için günümüz teknolojisiyle harikalar yaratmaktadır.