Sisteskopi Ameliyatı

SİSTESKOPİ NEDİR?

Sistoskopi, elastik fiber optik ince bir borunun, idrar kanalından sokulması ile mesanenin (idrar kesesi) ve alt idrar yolunun (üretra) görsel açıdan incelenmesi işlemidir.Sistoskopi ile alt idrar yolu ve idrar kesesinde tespit edilebilecek ve tedavi edilebilecek bazı hastalıklar şunlardır:
-Alt idrar yollarındaki iltihaplar, iyi veya kötü huylu tümörler, taşlar, gebeliğe bağlı anormallikler.
-Prostat büyümesi, tıkanıklık derecesindeki tümörler
-İdrar kesesinde var olan taş, tümör, iltahaplar
-İç idrar yollarındaki ve idrar birleşim alanındaki sorunlar
-İç idrar yollarının radyolojik açıdan görüntülenmesi ya da tıkanıklığın yok edilmesi amacıyla kateter takılması
-İdrar kaçırma sorunlarında teşhis ve tedavi

SİSTESKOPİ ÖNCESİ YAPILMASI GEREKENLER NELERDİR?

Hastalara yapılacak işlem açıklandıktan sonra hasta, anestezist ve üroloğun kararına göre lokal, bölgesel anestezi ve genel anestezi ile işlem yapılabilir. Yaygın olarak lokal (bölgesel) anestezi kullanılır. Ancak erkeklerde dış idrar kanalına anestetik jel verilip bir süre ( 5-10 dakika ) bu jelin idrar kanalında kalması sağlanarak işlem yapılabilir. Zorunda kalınmadıkça hastaların konforu açısından erkeklerde lokal anestezi tercih edilmemelidir. Kadınlarda ise lokal anestezi daha rahat olarak uygulanabilmektedir. Seçilecek anestezi türüne ve olası yapılacak işleme göre kan tetkikleri, akciğer grafisi ve kalp ekokardiyografisi gibi genel operasyon tetkikleri yanında idrar tahlili mutlaka ve gerekiyorsa idrar kültürü yapılmalıdır.

SİSTESKOPİ NASIL UYGULANIR?

Sistoskopi öncesinde doktora genel sağlık durumu hakkında bilgi verilmeli, aspirin, ağrısı kesici gibi ilaçlar kullanılıyorsa doktora ilaçların adı ve dozajları anlatılmalı. İdrar yollarında enfeksiyon varsa sistoskopi öncesinde enfeksiyon tedavisi uygulanmalıdır.
Sistoskopi için özel bir giysi giyilir ve masaya sıtrt üstü yatılır. Bu esnada bacaklar iki yana açılır. Bölge antiseptik bir sıvı ile temizlenir. Üretreya jel kıvamında bir madde plastik şıranga ile aktarılır. Bu şekilde uygulama esnasında herhangi bir rahatsızlık duyulmaz.

Görünüş olarak bir kalem genişliğinde olan sistoskop denilen bir tüp idrar kesesine kadar girdirilir ve sistoskop vasıtasıyla idrar kesesi sıvı ile doldurularak genişletilir inceleme yapılır. Uygulama esnasında kişi idrar yapma hissi duyabilir. Tüpün ucundaki ufak bir ışık kaynağı ve kamera sayesinde idrar kesesi monitörden incelenir. Uygulama 5-10 dakika sürer ve gerekli görülürse anestezi yapılabilir. Sistoskopi işlemi bittikten sonra hastaya hastaya antibiyotik verilip evine gönderilir. Kişi sistoskopinin ertesi günü normal iş hayatına dönebilir ancak ilk bir hafta ağıor işlerden uzak durması tembihlenir.

SİSTESKOPİ SONRASI ETKİLER NELERDİR?

İşlem sonrası erken dönemde kanama, mesane veya dış idrar kanalında zedelenmeye bağlı idrar kaçağı, yalancı pasaj, idrar yolu enfeksiyonu geç dönemde ise dış idrar kanalında darlık görülebilir.

Sisteskopi Ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgi ve randevu için bizi arayın.

0312 417 85 85

Şimdi Randevu Al →