Saç kaybı olan kişilere, kişinin kendi saçlarını olabildiğince doğal ve kalıcı olacak şekilde dökülme alanı olan bölgelere nakletme işlemidir. Alanında uzman, tecrübeli teknik ekiplerce hijyen şartlarına dikkat edilerek yapıldığında kişide neredeyse hiç dökülmemiş gibi sağlıklı bir saç görünümü oluşturulabilmektedir.

Saç Ekimi Kimlere Yapılır?

Saç ekimi erkeklere en sık yapılan estetik uygulama olarak kabul edilmektedir. Bununla beraber saç kaybı veya seyrekleşme sorunu yaşayan kadınlara da yapılabilmekte, sadece saç değil kaşa, bıyığa ve sakala da ekim yapılabilmektedir. Saç ekimi sadece kellik için değil seyrek olan bölgelerdeki saç yoğunluğunu artırmak için de yapılabilir.

Saçlar Neden Dökülür?

Erkeklerde saç dökülmesinin en sık sebebi genetik yatkınlıktır. Androgenetik tip saç dökülmesi de denen bu yatkınlık durumunda saçlar 15-18 yaşlarında dökülmeye başlayıp 30 yaş civarında son noktaya ulaşır. Kadınlardaki genetik tip saç dökülmesi daha hafiftir ve daha geç yaşlarda bulgu verebilir. Bunun dışında ilerleyen yaş, çeştli yaralanmalar ve bazı hastalıklardan sonra da saç dökülmeleri görülebilir.

Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekiminde en önemli faktör kişinin ekime uygun yeteri kadar kıl kökü bulundurmasıdır. Alınan bu kıl köklerine greft denmektedir. Greftler genel olarak enseden elde edilir. Ensede yeteri kadar saç kökü yoksa göğüs ve koldaki kıllı alanlardan greft alınarak ekim yapılabilir. Uygulama süresi ekim yapılacak alanın büyüklüğüne göre değişir. Alan küçükse bir kaç saatlik tek seans yeterliyken alan büyükse seans sayısı artabilir.

Saç ekiminde en önemli nokta ekilen saçların yerleştirildikten sonra hızlıca kanlanıp beslenmeye başlamasıdır. Bu durum aslında ‘saçın tutması’ demektir. Saç ekiminin başarılı olması için hem olabildiğince çok greftin tutması hem de doğal bir görünüm kazandırılması esastır. Bu da ancak tecrübeli ellerle doğru açıyla, doğru yoğunlukta ve doğru mesafede greftin ekilmesi ile mümkündür.

Saç Ekimi Teknikleri Nelerdir?

Saç ekiminde Foliküler Ünite Transplantasyonu (FUT) ve Foliküler Ünite Ekstraksiyonu (FUE) olmak üzere başlıca 2 teknik kullanılır. FUT yönteminin kullanımı, nedbe bırakması ve dikişli olması sebebiyle giderek azalmıştır, şu an en çok kullanılan yöntem FUE’dir. FUE yönteminde lokal anestezi altında saçlar tek tek alınarak eksik olan bölgelere ekilir. Bu teknikte greftler toplanırken kafa derisinde kesi yapılmaz, 1 mm’den küçük iğnelerle greftler toplanır. Alıcı alandaki, mikromotor aleti yardımıyla açılan deliklere doğru açı ve derinlikte olacak şekilde greftler yerleştirilir. Sonrasında bandaj ile kapatılarak hasta bir iki saat içinde taburcu edilir. Birkaç gün ev istirahati ve bandaj uygulamasının devamı önerilir. 3.-5. günler arasında hasta pansumana çağırılır. İşlem sonrasında ağrı kesicilerle kontrol edilebilen ağrı, rahatsızlık hissi, bir miktar morarma ve şişme izlenebilir. En az 2 hafta yoğun, yorucu aktivitelerden sakınmalı, kafa derisini travmalardan korunmalıdır.

Saç Ekimi Riskli Bir İşlem Midir?

Her tıbbi operasyon gibi saç ekiminin de bazı riskleri vardır. Deneyimli ellerde ve uzman hekimlerin gözetiminde yapılan ekim işlemlerinde komplikasyonlar çok nadir görülür. Saç ekimi kelliğin derecesine göre 1-2 yıl içinde bir veya bir kaç tekrar gerektirebilir. Kendini şiddetli ısı artışı ve ağrı şeklinde belli eden istenmeyen enfeksiyonlar, deri seviyesinde veya deriden kabarık keloid de denen yara izleri çok nadir de olsa oluşabilmektedir. Saç alınan ve ekilen bölgelerde 3 aya kadar sürebilen uyuşukluk ve his kaybı görülebilir.

  • Pane 1

  • Pane 2

  • Pane 1

  • Pane 2

CategoryGenel

Randevu Hattı        0312-417-85-85