Prostat Hakkında

Prostat denildiğinde akla orta yaş ve üstü erkeklerin korkusu haline gelen hastalıklar gelmektedir. Şekil ve boyut olarak cevizi andıran prostat, üretra yani idrar yolu başlangıcını saran ve mesanenin alt kısmında bulunan bir salgı bezidir. Ürettiği salgı, meni içerisindeki spermin kadın ürogenital sisteminde daha dayanıklı halde olmasını sağlamaktadır. Herhangi bir nedenle prostatta oluşan hastalıklar, hastanın hem genel sağlığını hem de günlük hayatını oldukça etkilemektedir.

PROSTAT HASTALIĞININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Prostat hastalıkları; idrar yaparken şiddetli ağrı ve yanmalar, yüksek ateş, testislerin alt ve arka bölgelerinde ağrılar, sık idrara çıkma isteği, kimi zaman idrarda veya menide kan görülmesi , akıntı ve cinsel isteksizlikle kendini gösterebilmektedir. Bu belirtiler kimi zaman çok şiddetli kimi zaman ise daha hafif şekillerde görülebilir.

PROSTAT HASTALIĞININ TEŞHİSİNDE NASIL YOL İZLENİR?

Prostat hastalıklarının teşhisinde hastadan alınan bilgiler ve belirtiler büyük önem taşır. Alınan bilgiler sonrasında teşhis için elle yapılan rektal muayene, rektal ultrasonografi ve kan testleri kullanılmaktadır.

Diğer kanser türlerinde olduğu gibi prostat kanserinde de hastalığın çevre dokulara metastaz yapmadan tedavi edilmesi, hem iyileşme şansı hem de hastalığa bağlı yan etkilerin oluşumunun engellenmesi açısından erken teşhis çok önemlidir.

PROSTAT HASTALIĞININ TEDAVİSİ NASILDIR?

Prostatit tedavilerinde genellikle antibiyotik ve başka birtakım ilaçlarla tedavi gerçekleştirilir. İyi huylu prostat büyümelerinde büyüme miktarına göre ilaç tedavileri veya cerrahi müdahaleler uygulanabilir. Prostat kanserinde ise hastalığın gelişimine bağlı olarak cerrahi yöntemler, radyoterapi ve hormon tedavileri uygulanabilir.

Prostat hastalıklarına karşı alınacak en önemli önlem, düzenli doktor kontrolleridir. 40 yaş üstü erkeklerde yılda en az bir kere yapılan kontroller çoğu zaman hastalıkların ilerlemeden belirlenmesi ve tedavisine olanak sağlamaktadır.

Prostat ile ilgili daha fazla bilgi ve randevu için bizi arayın.

0312 417 85 85

Şimdi Randevu Al →