Kürtaj

KÜRTAJ (KÜRETAJ) NEDİR?

Kürtaj, doğru ifadesiyle küretaj, rahmin içerisindeki istenmeyen bir gebeliğin tahliye edilmesi anlamına gelir. Tıbbi literatürde, hamileliğin sonlandırılması ya da dilatasyon-küretaj olarak ifade edilir. Kürtaj, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılmasının yani düşük gibi durumlarda rahim içerisinde kalan parçaların temizlenmesi için de uygulanabilir.

KİMLER KÜRTAJ YAPTIRABİLİR?

Kadının 18 yaşından büyük olması ve evli olunması durumunda eşlerin imzası ile onaylı olarak kürtaj yapılabilir. Kadın 18 yaşından büyük ise ve bekarlarsa yalnızca kendi imzaları ile kürtaj işlemi yaptırabilir. Ancak 18 yaşından küçük olunduğunda, evli ya da bekar olmak fark etmeksizin anne ve baba onayı gerekmektedir. 15 yaşından küçük olanlar ise aile imzası ve onayıyla dahi kürtaj olamamaktadır. Bunun için adli merciler karar ve onay vermektedir. Şayet gebelik 10 haftadan büyük ise, onay dahilinde bile kesinlikle yasal olarak kürtaj işleminin yapılmasına izin verilmemektedir.

KÜRTAJ ÖNCESİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Kürtajın bir cerrahi girişim olduğu unutulmamalıdır.Ancak konusunda ehil ve tecrübeli kişiler tarafından uygulandığında riskleri oldukça azdır.
Kürtajdan önce gebeliğin durumu, büyüklüğü ve rahim içindeki yerleşimi belirlenmelidir. Daha sonra hasta kürtaj işlemi ve aşamaları hakkında bilgilendirmelidir.

Kürtaj, yalnızca steril ve mikroplardan arındırılmış alanlarda uygulanmalıdır.
Küretaj işlemi genel anestezi ile uygulanacaksa hastanın işlemden 4-5 saat öncesinden itibaren aç ve susuz olması istenir
Kadının önceki gebelikleri ve doğum şekilleri mutlaka sorgulanmalıdır.

KÜRTAJ İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Kürtaj işlemi için hasta önce jinekolojik masaya yatırılarak muayene edilir. Daha sonra eğer genel anestezi uygulanacaksa bir anestezi uzmanı veya teknikeri tarafından yapılacak işlem ile ilgili olarak hasta bilgilendirildikten sonra kolundan damar yoluna girilir. Bu, yanlızca bir iğne batması şeklinde son derecede rahat bir işlem olup belki de tüm girişim sırasında hissedilen tek ağrı olacaktır. Daha sonra anestezik bir ilaç damar yolundan enjekte edilerek hasta uyutulur.

Hasta uyutulduktan sonra “spekulm” denilen aletle vajen açılarak rahim ağzı görülür hale getirilir. Vajen antiseptik solusyonlarla temizlendikten sonra, “teneculm” denilen aletle “cervix” (rahim ağzı) çekilerek rahmin düz bir konum kazanması sağlanır.

Önce “buji” denilen düz çubuklarla rahim ağzı gebelik haftasına uygun şekilde genişletilir. Ve nihayetinde bir “vakum enjektörle” rahim içine girilerek gebelik materyali tamamı alınıncaya kadar çekilir (aspire edilir). Tüm bu işlem genellikle yalnızca birkaç dakika sürer ve işlemden hemen sonra hastanın uyanması sağlanır.

KÜRTAJ SONRASI NELER YAPILMALIDIR?

Kürtaj işlemi genel anestezi altında uygulanmış ise, kürtajın ilk uygulandığı günlerde sersemlik hissi söz konusu olabilir. Bu günlerde yorgunluk, halsizlik ve kasık ağrısı normaldir.Kürtajdan sonraki 10 gün boyunca hafif, lekelenme tarzı kanamalar meydana gelebilir. Bu kanamalar normaldir. Kanama, kürtajdan birkaç gün sonra başlayabilir. Ancak kanama çok yoğun ve şiddetliyse, kanamayla beraber ağrı ve sancı da artmış ise zaman kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir.Genel anestezi ile uygulanan kürtaj işleminden bir saat sonra yemek yenilebilir. Ancak ilk öğünün hafif ve yağsız olması tavsiye edilir. Çorba ya da kahvaltı tarzı besinler tüketilebilir. Kürtajdan sonra doktor tarafından reçete edilen ilaçlar mutlaka kullanılmalıdır. Bu sayede enfeksiyon riski minimuma indirilecektir.Cinsel ilişki, iyileşme dönemi tamamlanana kadar yasaktır.

KÜRTAJIN RİSKLERİ NELERDİR?

Kürtaj uzman kişiler tarafından uygulandığında, riskleri oldukça azdır. Ancak cerrahi bir girişim olduğu için bazı riskler görülebilir

•Rahim ve barsak delinmeleri, Kanama riski •Hamileliğin tahliye hiç edilemeden kalması •Rahim içinde kürtajdan sonra parça kalması •Kürtajdan sonra rahim içinde enfeksiyon gelişmesi •Anestezi ile ilgili riskler

•Rahim içi dokunun tahribi veya rahim içinde yapışıklıkların oluşması

Kürtaj ile ilgili daha fazla bilgi ve randevu için bizi arayın.

0312 417 85 85

Şimdi Randevu Al →