Kasık Fıtığı Ameliyatı

KASIK FITIĞI NEDİR?

Fıtık anatomik bir problem olduğu için genellikle tedavisi ameliyattır. Nadiren operasyon riski yüksek hastalarda takip önerilebilir. Açık ve kapalı (laparoskopik) ameliyat yöntemleri kullanılabilir.Açık ameliyat yönteminde fıtığın olduğu kasığa 6-7 cm’lik bir kesi yapılır ve buradan girilerek fıtık içindeki organlar karın içine atılır ve yırtık bölgenin üstü dikilir. Çoğunlukla dokular zayıf olduğundan dolayı bu dikilen bölgenin üzerine ayrıca sentetik bir fıtık yaması (Mesh) yerleştirilir. Bu yamalar vücudun nadiren reaksiyon gösterdiği materyallerden yapılmıştır. Son zamanlarda artık dikişe de gerek göstermeyen, kendiliğinden yapışan yamalar kullanılmaktadır.Laparoskopik (kapalı) ameliyatta ise 3 adet küçük delikten girilerek bir ince kamera vasıtasıyla fıtık bölgesine ulaşılır ve fıtığın içi boşaltıldıktan sonra aynı açık ameliyattaki gibi yama konulur. Açık ve kapalı ameliyatta birbirinin benzeri işlemler yapılır ama açık ameliyata göre kapalı ameliyat daha konforlu ve ağrısızdır.

KASIK FITIĞINDA KAPALI (LAPAROSKOPİK) YÖNTEM NEDİR?

*Çift taraflı fıtıklarda 3 küçük delikten her iki tarafı ameliyat etme şansı tanır

*Fıtığı tekrar etmiş açık ameliyatların yeniden ameliyat edilmesinde daha üstündür *Ameliyat sonrası ağrı çok azdır
*Ameliyat sonrası dönemde normal hayata ve işe dönme zamanı daha kısadır *Kozmetik olarak belli belirsiz iz bırakır

KASIK FITIĞI AMELİYATI SONRASI SÜREÇ NASILDIR?

*Hasta anestezinin etkisinden kurtulduktan sonra (yani ameliyattan 3-4 saat sonra) yemek yemeye başlar. Akşam ayağa kalkabilir. Hastaların çoğunluğu ertesi gün taburcu olur.

*Çoğunlukla kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için dikiş alma olayı olmaz. Hastalar ertesi günden itibaren banyo yapmaya başlayabilirler.
*6 hafta boyunca ağır kaldırmamaya dikkat edilmelidir

*Ağırlık kaldırma sporlarına 6 hafta ara verilmeli *Kilo almamaya dikkat edilmelidir
*Sigaranın bırakılması önerilir
*Yemek kısıtlaması yok

*1 hafta sonra havuza -denize girebilirsiniz *Kendinizi rahat hissettiğiniz an işe başlayabilirsiniz *2 hafta sonra araba kullanabilirsiniz
*1 gün sonra cinsel ilişkiye girebilirsiniz

Kasık Fıtığı Ameliyatı ile ilgili daha fazla bilgi ve randevu için bizi arayın.

0312 417 85 85

Şimdi Randevu Al →