Emar Çekimi Hakkında

MR- EMAR Nedir?

Manyetik Rezonans Görüntüleme büyük mıknatıslarla oluşturulan güçlü manyetik alan içinde radyo dalgaları kullanılarak belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net olarak ayırt etmek, sağlıklı ve hastalıklı dokular arasındaki farklılıkları saptamak ve tanımlamak için kullanılan bir tıbbi tekniktir. Bu özelliğiyle de çok küçük bebeklerde ve hamilelerde bile ( hamileliğin ilk üç ayında mutlak bir gereklilik olmadıkça tercih edilmez) tanısal amaçla güvenle kullanılabilen bir yöntemdir. Ayrıca Emar (MR) uyumlu anestezi cihazları yardımıyla kapalı yerde bulunma korkusu olan hastalarda, yaş olarak çok küçük çocuk ve bebeklerde, içeride hareketsiz kalamayacak hastalarda güvenli bir şekilde çekim yapılabilmektedir.

MR NEDEN ÇEKİLİR?

MR vücudun değişik bölgeleri için değişik amaçlarla uygulanabilir. Migren, baş ağrılarında, nörolojik rahatsızlıklarda, beyin tümöründen şüphelenilen hastalarda, epileptik nöbet geçiren hastalarda, göz, kulak, çene eklemi problemi olan hastalarda, omurga problemi, disk kaymaları ve disk fıtıklarında, omuz, diz gibi eklemler ve bağların değerlendirilmesinde, spor yaralanmalarında, kalp hastalıklarında, göğüs ve karın iç organ rahatsızlıklarında, kemik yapı rahatsızlıklarında MRG değerlendirme yapılabilir.

İnkılap Özkaya Tıp Merkezi Radyoloji Bölümü’ndeki MR sistemi 1.5 tesla gücünde olup en son teknolojik gelişmeleri içeren bir cihazdır.

MR NASIL UYGULANIR?

Emar için ekstra bir hazırlığa gerek yoktur. Aksine bir uyarı yapılmadıkça hasta yemeklerini yiyip ilaçlarını alarak gelebilir. Hastanın MR çekimi için tıbbi geçmişi ile ilgili bir form doldurması gerekmektedir. Ayrıca hasta üzerinde bulunan manyetik alandan etkilenecek, saat, kredi kartı, metal eşya vs. malzemeleri Emar (MR) odasına girmeden önce çıkarmak zorundadır. Eğer mesane doluysa aksi söylenmedikçe çekim öncesi idrarını yapmasında bir sakınca yoktur. İnceleme süresi genellikle 15-45 dakika arasında sürmektedir. Bu süre içinde hastadan hareketsiz kalması istenecektir. En küçük bir hareketin görüntülerde bozulmaya neden olacağı da hasta tarafından bilinmelidir. Bazı durumlarda görüntü kalitesini iyileştirmek ve tanının güvenliğini artırmak için özel tasarlanmış MR kontrast ajanlar enjekte edilebilir. Bu ilaçlar MR görüntülerinin detaylarını netleştirmeye yardımcı olacaktır.

➔  BEYİN MR

➔  DİFFÜZYON MR

➔  HİPOFİZ MR

➔  DİNAMİK MR

➔  ORBİTA MR

➔  BOYUN MR

➔  NAZOFARENKS MR

➔  PARANAZAL SİNÜS MR

➔  LARENKS MR

➔  TEMPORAL KEMİK MR

➔  TEMPOROMANDİBULAR EKLEM MR

➔  KALÇE MR

➔  SAKROİLİAK MR

➔  DİZ MR

➔  OMUZ MR

➔  EL MR

➔  EL BİLEĞİ MR

➔  AYAK MR

➔  AYAK BİLEĞİ MR

➔  SERVİKAL MR

➔  LOMBER MR

➔  TOROKAL MR

➔  SAKRAL MR

➔  BRAKİAL/LOMBER/PLEKSUS MR

➔  MR MİYELOGRAFİ

➔  TORAKS MR

➔  MEME MR

➔  ÜST ABDOMEN MR

➔  ALT ABDOMEN MR

➔  PELVİS MR

➔  PROSTAT MR

➔  MRCP

➔  DİĞER

Emar Çekimi ile ilgili daha fazla bilgi ve randevu için bizi arayın.

0312 417 85 85

Şimdi Randevu Al →