Dijital Mamografi Hakkında

Digital mamografide meme dokusu klasik analog mamografiye göre daha az sıkıştırılmakta ve böylece hastanın hissettiği ağrı daha az olmaktadır. hastanın aldığı radyasyon dozu daha azdır. Meme kanserinin en erken bulgusu olabilen mikrokalsifikasyonlar çok daha iyi görüntülenebilmektedir. hasta görüntüsü arşivlenebilmektedir.

DİJİTAL MAMOGRAFİ İLE NORMAL MAMOGRAFİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Digital mamografi cihazı ile çekim yapılırken meme dokusu klasik analog mamografiye göre daha az sıkıştırılmakta böylece hastanın hissettiği ağrı daha az olmaktadır.
– Digital mamografide hastanın aldığı radyasyon dozu klasik analog mamografiye göre daha az olmaktadır.

– Meme dokusu yoğun kişilerde digital mamografi ile daha kaliteli görüntüler elde edilmektedir.

– Digital mamografide meme kanserinin en erken bulgusu olabilen mikrokalsifikasyon (küçük kireçlenmeler) çok daha iyi görüntülenebilmektedir.

– Hasta görüntüleri arşivlenebilmekte bir sonraki gelişte önceki ve sonraki görüntüler karşılanabilmektedir.

MAMOGRAFİDE ALINAN RADYOSYON DOZU NE KADARDIR?

Mamografi çekimi sırasında alınan radyasyon dozu son derece düşüktür. Yapılan çalışmalar bu dozun bir yılda çevreden alınan radyasyon dozu kadar olduğunu göstermiştir. Digital mamografilerde bu doz daha da düşmektedir.

MAMOGRAFİ HANGİ YAŞTA YAPILMALIDIR?

Meme kanseri kadınlarda en sık görülen kanser türü olup erken teşhisi hayati önem taşımaktadır. Erken teşhiste temel yöntem mamografidir. Meme Dernekleri Federasyonu ve Türk Radyoloji Derneği’nin önerisine göre mamografi ile tarama programı 40 yaşından başlayarak 70 yaşına kadar yılda bir kez yapılır. 70 yaşın üzerinde ise yılda bir veya iki yılda bir yapılabilir. 40 yaşın altındaki kadınlarda ise önce ultrasonografi önerilir.

Dijital Mamografi ile ilgili daha fazla bilgi ve randevu için bizi arayın.

0312 417 85 85

Şimdi Randevu Al →