corona virüs şikayeti ile özkaya tıp merkezine başvuran kadın corona testinde pozitif çıkınca hastaneye götürülüyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgınının belirtilerinin farkında olmak, kendinizi doğru muayene etmeniz açısından çok önemlidir. Günden güne vaka sayısının artmasıyla beraber, salgının baş gösterdiği belirtileri de merak konusu olmaya başlamıştır. Corona virüs belirtileri, grip ve nezle gibi üst solunum yolu hastalıklarının belirtileriyle benzerlik gösterir.

Günümüzde hızla yayılan bu salgının tüm belirtilerine oldukça hassas davranmak gerekir.

Hastalığın başlıca belirtileri nefes darlığı, öksürük ve ateştir. Ancak solunum yoluyla ilgili yaşanan tüm sıkıntıları dikkate almakta da fayda vardır. Çünkü hastalık, kişiden kişiye değişiklik gösteren farklı belirtilerle de ortaya çıkabilir.

Corona virüs belirtileri arasında burun akıntısı, eklem ağrıları ve halsizlik gibi belirtiler de vardır.

Belirtilerin genel olarak 2 ile 14 gün içinde ortaya çıktığı gözlenir. Ancak bazı durumlarda, hastalığın ortaya çıkması daha uzun dönemleri de bulabilir. 

 

Herhangi bir kronik rahatsızlığı olmayan kimselerin, hiçbir belirti göstermeden, taşıyıcı olarak hayatlarını sürdürebilecekleri de gözlemlenmiştir.

Hastalığın ağır bir duruma gelip ilerlemesi sonucunda zatürre gibi ciddi hastalıklara çevrildiği de bilinen olgular arasında yer alır.

Ağırlıklı olarak solunum rahatsızlığı ile ortaya çıkan corona virüs salgınına kapılan kişilerde göz seğirmesi ya da tutukluluğu gibi farklı semptomlar gözlenebilir.

Virüsün damlacık yoluyla göze bulaşma ihtimali vardır. Araştırmalara göre, corona salgınından dolayı hayatını kaybeden ilk sağlık çalışanının göz doktoru olduğu bilinmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığının belirttiği corona virüs tedbirlerini dikkate alarak salgının bulaşma olasılığını en az seviyeye indirebilirsiniz.

Ellerin ağız ve yüze olabildiğince az değdirilmesi tavsiye edilir. Sık sık ellerin yıkanması da hastalığa karşı alınabilecek en önemli tedbirler arasında yer alır.

Corona Virüs Taşıyan Kişilerde Gözlemlenen Semptomlar Nelerdir?

Corona virüsün bulaşma ve yayılma süreci kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Başlangıçta hafif derecede ortaya çıkan belirtiler, zaman içerisinde şiddetlenebilir.

Belirtilerin şiddet derecesi yaş grubuna, kronik hastalıklara ve ortaya çıkma zamanına göre değişebilir. Orta yaş grubuyla ileri yaş grubu arasında gözlemlenen belirtilerin şiddeti birbirinden farklıdır.

Solunum yollarını hedef alan virüsün, ilerleyen dönemlerde ciddi akciğer rahatsızlıklarına neden olduğu bilinir.

COVID – 19 salgınının, önceki yıllarda ortaya çıkan diğer corona virüs vakaları gibi solunum yoluyla bulaştığı bilinmektedir.

Corona virüs belirtileri için bir listeleme yapmak gerekirse;

 • Ateş.
  Virüse bağlı olarak yükselmeye başlayan ateş bir süre sonra daha şiddetli bir hal almaya başlar. Genellikle 37,5 ve üzerinde olan ateşi olan kimseler, risk grubunda değerlendirilir.
 • Öksürük.
  Virüsün bulaştığı andan kısa bir süre sonra ortaya çıkan öksürük zaman içerisinde boğuk bir hale gelerek ciddi solunum sıkıntılarına yol açar. Özellikle yoğun öksürük ve bununla beraber solunum zorluğu çeken kişilerin sağlık kuruluşlarına başvurmaları tavsiye edilir.
 • İshal.
  Virüsün bulaştığı bazı vakalarda ishal tespit edilmiştir. Ancak diğer belirtilere oranla görülme ihtimali oldukça düşüktür. İshale bağlı olarak ya da kendiliğinden oluşan bulantı, kusma gibi semptomlar da hastalığın belirtileri arasında yer alır.
 • Nefes Darlığı.
  Özellikle ileri yaş grubunda sıkça görülen nefes darlığı,
  corona virüs belirtileri arasında en dikkat çekici ve önemli olanıdır. Nefes darlığı bazen öksürükle beraber bazen de kendiliğinden ortaya çıkar.

Corona Virüs Belirtileri Görüldüğünde Ne Yapılmalıdır?

Corona virüs belirtileri olarak bilinen semptomların az şiddette görülmesi durumunda bile mutlaka dikkatle incelenmesi gerekir.

Ancak unutmamak gerekir ki; corona virüs oldukça tehlikelidir. En ufak belirtilerde dahi, özellikle risk grubunda yer alan kişilerin vakit kaybetmeden sağlık kuruluşlarına başvurmaları tavsiye edilir.

Özkaya Tıp Merkezi olarak, içinde bulunduğumuz bu zorlu süreçte, alışılagelmiş önlemlerin ötesine geçtik. Siz evde kalın, biz Corona testini evinizde yaparız.

corona virüs belirtileri gösteren kadın ateşini ölçüyor

Genç yaş grubunda bulunan kişilerin semptomları, diğer yaş gruplarına oranla daha rahat atlattığı gözlenmiştir. Bu kişilerde gözlemlenen belirtiler, çoğunlukla kendiliğinden geçer ve tedaviye gerek kalmaz.

Corona virüs sürecinde, risk grubuna dahil olan kişilerin çok dikkatli olmaları önerilir.

Kalp ve akciğer hastalığı ya da herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunan kişilerde corona virüs belirtileri görülme ihtimali daha yüksektir.

Belirtiler ve alınabilecek tedbirlerle alakalı yeterli bilgiye sahip olunması, bu zorlu sürecin daha rahat atlatılmasına yardımcı olacaktır.

Şiddetli belirtiler gösteren vakaların daha olumsuz sonuçlara maruz kaldığı bilinmektedir. Bu vakalar, genel olarak böbrek yetmezliği, ciddi derecede solunum rahatsızlığı görülebilir. 

Ayrıca, ruh sağlığınızı korumak ve psikolojik olarak belirti göstermemeniz için kendinize farklı hobiler edinmenizi tavsiye ediyoruz.

Özellikle kronik hastalığa sahip kişilerin, psikolojik açıdan olumlu düşüncelere sahip olmaları bu süreçte hayati önem taşır.

Corona Virüse Karşı Alınabilecek Tedbirler Nelerdir?

el sıkışan bir kadın ve bir adam corona virüs nasıl bulaşır sorusunun asıl cevabı: sosyal mesafeye dikkat etmemek

Tedbir almak için hastalığa yakalanmayı beklememelisiniz. Tedbirlerin, belirtiler öncesinde alınması, virüsten korunma açısından çok önemlidir. Corona virüs salgınına karşı alınabilecek tedbirler şu şekilde sıralanabilir;

 • Yurt dışında gelen kişilerle temas etmemek. 
 • Zorunlu olarak dışarı çıkılması gereken durumlarda maske ve eldiven kullanmak. 
 • Eve dönüşte, elleri en az 20 saniye boyunca masaj yaparak yıkamak. 
 • Kıyafetleri en az 60 derece sıcaklıkta yıkamak.
 • Dışarıdan gelir gelmez kıyafetleri çıkararak yıkamaya atmak. 
 • Öksürük ya da hapşırık sırasında ağızı kapatmak. Mendil yoksa dirseğinizi ağzınıza siper edebilirsiniz.
 • İyi pişmemiş ya da çiğ haldeki yiyecekleri tüketmemek.
 • Buluduğunuz ortamı sık sık havalandırmak.

Unutmayın, corona virüs, alacağınız tedbirlerden daha güçlü değildir!

CategorySağlık

Randevu Hattı        0312-417-85-85