Ayrıntılı (Detaylı) Gebelik Ultrasonu Hakkında

Anne karnındaki bebeğin organlarının ayrıntılı incelenmesi, varsa sakatlık durumunun ortaya konması için yapılan ultrason incelemesine ayrıntılı veya detaylı ultrason denir.

AYRINTILI (DETAYLI) ULTRASONU KİMLER YAPMALI?
Bu konuda tecrübe sahibi radyologlar veya bu konuda uzmanlaşmış kadın doğum uzmanları tarafından yapılmalıdır.

AYRINTILI (DETAYLI) ULTRASON HANGİ GEBELİK HAFTALARINDA YAPILMALIDIR?

Ayrıntılı (Detaylı) Ultrason17-23. gebelik haftaları arasında yapılmalıdır. Bu inceleme yaklaşık 30 dakika sürer. İnceleme sonucu detaylı bir ultrason raporu yazılı olarak verilir.

AYRINTILI (DETAYLI) ULTRASONUN AMACI NEDİR?
17-23. gebelik haftaları arasında yapılan ayrıntılı ultrasonun amacı; anne karnındaki bebeğin tüm organlarını ayrıntılı olarak inceleyerek varsa sakatlık durumunu tespit etmektedir.

AYRINTILI (DETAYLI) ULTRASON İLE NELER DEĞERLENDİRİLEBİLİR?

Ayrıntılı (Detaylı) Ultrason ile bebeğin kemik ve iç organ gelişimleri değerlendirilir. Bu dönemde incelenen organlar;

-Kafatası, beyin, beyin içi boşluklar, beyincik, -Yüzde; dudak, damak, burun, gözler, -Omurga bütünlüğü,
-Göğüs kafesi, kalp, akciğer,

-Karın ön duvarı ve karın içi organlar (böbrekler, mide, karaciğer, safra kesesi , idrar torbası, bağırsaklar vb.)

-Genital organlar,
-El ve ayaklarda kemik sayıları, şekil bozukluğu olup olmadığı,

-Anne karnında bebeğin içinde bulunduğu gebelik kesesi içinde su miktarı ve plasenta isimli bebeğin eşi hakkında bilgi,

-Göbek kordonu hakkında bilgi.

AYRINTILI (DETAYLI) ULTRASON HANGİ CİHAZLARDA, KİMLER TARAFINDAN YAPILMALIDIR?
Ayrıntılı (Detaylı) Ultrason bu işlemi yapan doktorun tecrübesine son derece bağımlı bir incelemedir. Aynı zamanda cihazın üst düzey bir cihaz olması ve bebeğin uygun pozisyonda durması incelemenin başarısı açısından son derece önemlidir.Bizim merkezimizde GE Voluson E8 dört boyutlu ultrason cihazı kullanılmakta olup sınıfının üst düzey cihazıdır.

AYRINTILI (DETAYLI) ULTRASON İLE BEBEKTEKİ TÜM ANOMALİLER SAPTANABİLİR Mİ?
En iyi merkezlerde, en tecrübeli uzmanlar tarafından yapılsa bile ayrıntılı ultrason tüm anomalilerin %100 ‘ünü saptayamaz.

En iyi şartlarda yapılan ayrıntılı ultrasonlarda bile tüm doğumsal kusurların yaklaşık % 70-80 ‘i tespit edilebilmektedir. Bunun nedeni bazı anomalilerin ultrasonda görülebilecek bulgu vermemesi veya bazı anomalilerin de ultrason yapıldıktan sonraki aylarda gelişmesidir.

ANNE KARNINDAKİ BEBEKTE ANOMALİ GÖRÜLME ORANI KAÇTIR?

Normalde anne karnındaki bebeklerde anomali görülme oranı yaklaşık % 2-3 ‘tür. Tek yumurta ikizlerinde ve akraba eşliliği sonucu oluşan gebeliklerde bu oran

iki katına çıkmaktadır. ( % 4 – 5 ) Tüp bebek yöntemi ile oluşan gebeliklerde ise anomali görülme oranı yaklaşık % 3 ‘tür.

AYRINTILI (DETAYLI) ULTRASONUN BEBEĞE ZARARI VAR MI?

Ultrasonografi bebeğe gönderilen ve geri yansıyan ses dalgalarının görüntüye dönüştürülmesi esasına dayanmaktadır. Bebeğe herhangi bir zararı tespit edilmemiştir.

2 BOYUTLU (2D) ULTRASONOGRAFİ CİHAZLARINDA GÖRÜNTÜLER Görüntüler uzunluk ve en bilgileri elde edilerek oluşturulur. Bu cihazlarda derinlik boyutu olmadığından hacim bilgisi elde edilemez. Muayenelerde en sıklıkta kullanılan cihazlardır.

3 BOYUTLU (2D) ULTRASONOGRAFİ CİHAZLARI
2 boyutlu (2D) ultrasonografi cihazlarında elde edilen uzunluk ve en bilgilerine ek olarak derinlik bilgisinin de elde edilmesi ile 3 boyutlu (3D) ultrasonografi cihazları geliştirilmiştir. Bu cihazlarda volümetrik görüntüler alınabilmektedir. Ancak volümetrik görüntülerin oluşması için 10- 15 dakika bir süreye ihtiyaç duymaktadır.

4 BOYUTLU (4D) ULTRASONOGRAFİ CİHAZLARI
3 Boyutlu (3D) cihazlarda , volümetrik görüntülerin eş zamanlı elde edilmesi ile 4 boyutlu (4D) ultrasonografi cihazları geliştirilmiştir. Bu tür cihazlar en son teknolojiye sahip renkli cihazlardır.

4 boyutlu (4D) ultrasonografi cihazlarında bebeğin hareketleri eş zamanlı izlenebilmektedir. Bebeğin yüz ve vücut kısımları volümetrik ve renkli görülebilmektedir. Bebeğin tüm hareketleri anlık görülebilmektedir. Bebeğin fotoğrafları alınabilmekte, CD ye kaydedilebilmektedir.

4BOYUTLU ULTRASONUN AVANTAJI VAR MI?

Anne karnındaki bebeklerde ;
-Yüz anomalileri,
-İskelet sistemi anomalileri,
-Karın ön duvarı anomalileri vb. daha net izlenebilmektedir.

Bebeğin gülümsemesi, parmağını emmesi gibi anlık hareketleri renkli olarak izlenebilmekte, fotoğrafları alınabilmekte, CD ye kaydedilebilmektedir.

4 BOYUTLU (4D) ULTRASON İLE HER ZAMAN İYİ GÖRÜNTÜLER ALINABİLİR Mİ?
4 Boyutlu (4D) Ultrason ile bebeğin iyi görüntülerini alabilmek için;

-Bebeğin duruş pozisyonu ,

-Bebeğin içinde bulunduğu gebelik kesesinde sıvı miktarı son derece önemlidir. İyi görüntü alabilmek için bebeğin yüzünün bize dönük olması ve incelenecek kısmın önünde sıvı miktarının az olmaması çok önemlidir.

Ayrıntılı (Detaylı) Gebelik Ultrasonu ile ilgili daha fazla bilgi ve randevu için bizi arayın.

0312 417 85 85

Şimdi Randevu Al →